Hořká chuť: neoblíbená, pro trávení ale velice důležitá

Hořká

Hořká chuť nepatří k tak oblíbeným, jako třeba sladká. Přesto ji potřebujeme. Navzdory tomu, že si ji spojujeme s nepříjemnými zážitky: hořkost porážky, jsme zahořklí nebo si musíme vypít pohár hořkosti až do dna, je důležitá. Hořkou chuť mají žaludeční šťávy, které napomáhají trávení. A tak není divu, že i potraviny, které mají hořkou chuť, jako třeba hořká čokoláda, jsou nápomocné při trávení. Je zajímavé, že v mládí dáváme přednost spíše sladkému, s rostoucím věkem se zvyšuje obliba hořkého.

Hořká chuť a její vnímání

Hořkou chuť může vnímat každý člověk jinak. Zatímco někomu chutná, jiný se hořkým pokrmům raději vyhne. Někteří hořkost cítí a jiní vůbec. Ukazuje se, že za to může gen TAS2R38. Lidé, kteří jsou necitliví k hořkosti, patří k nejméně vybíravým. Mohou sníst cokoli. Zatímco to u nich nevyvolá nepříznivé reakce, žádné jídlo je také nemůže nadchnout. Na druhé straně jsou lidé, kteří jsou přecitlivělí na hořké. Ti se mohou hořkému jídlu vybírat a obecně jsou vybíraví i v jídle. Mohou se vyhýbat i potravinám, které by pro ně mohly být prospěšné. Hořké jsou pro ně například takové druhy zeleniny, jako je brokolice nebo zelí.

Hořká čokoláda

Foto: Pixabay

Fungování hořké chuti

Chuť má pro naše tělo spoustu dalších složitějších významů. Naše tělo je jí ovlivňováno hned nadvakrát. Pokud pocítí něco hořkého, informace je odeslána do mozku. Ten prostřednictvím nervové soustavy řídí vylučovací systém a práci žaludku. Díky tomu může pomoci regulovat vyprazdňování. Vnímání hořké chuti ovlivňuje i sekreci hormonu cholecystokininu (CKK). To zase stimuluje sekreci enzymů ve slinivce, zmenšuje žlučník. DKK také ovlivňuje chuť k jídlu.

Hořká chuť u kořene jazyka

Receptory pro hořkou chuť se nacházejí u kořene jazyka, tedy až vzadu. Hořkost tak často můžeme pocítit nejvíce až po polknutí. Tyto stejné receptory se nachází také v systému horních cest dýchacích. A jejich význam ověřovali vědci. Ukázalo se, že rozpoznat hořkou chuť, která nám je většinou nepříjemná, je důležité i z hlediska bezpečnosti. Ty rostliny, které jsou toxické, jsou totiž obvykle hořké. Receptory nacházející se v dýchacích cestách mají imunitní funkci: vyvolají produkci hlenu, který hubí bakterie.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/suplementy/gencjana-na-talerzu-czyli-dlaczego-potrzebujemy-goryczki

https://plus.rozhlas.cz/horka-chut-souvisi-s-imunitou-6629925

Foto: Pixabay