Horko a cvičení: pravidla úspěšného cvičení
Cvičit při teplotách, které přesahují 30 stupňů Celsia může být docela výzva. Horké letní dny ale někdy jiné podmínky neposkytují, takže si můžeme vybrat ze dvou možností: cvičení vzdáme a odkládáme na příznivější podmínky, nebo do toho jdeme navzdory počasí. Odborníci uvádí, že cvičit se dá i při horkém počasí, pokud na sebe budete opatrní a dodržíte určité zásady.
Svaly zvyšují teplotu
Při cvičení vyvíjí naše svaly vyšší teplotu, aby mohlo docházet ke změnám v jejich buňkách. Když se více hýbeme, spotřebováváme více energie. To znamená urychlení biochemických procesů a spalování většího množství kyslíku. A tak se mechanická energie mění na teplo, které musí být odváděno. Pokud je ale venku horko, je tento odvod tepla náročný proces. Více se potíme a účinnost různých systémů v našem těle se snižuje. Také se cítíme rychleji unavení.
Foto: Pixabay
Kdy přerušit cvičení?
Pokud v průběhu cvičení pociťujete některý z následujících příznaků, doporučujeme vám ukončit trénink, aby nedošlo k přehřátí vašeho organismu. To totiž může způsobit omdlévání a v krajním případě dokonce smrt. Mezi varovné příznaky patří: slabost, bolest, závratě, svalové křeče, nevolnost, zvracení, nadměrné pocení, nízký krevní tlak, zrychlený srdeční tep, problémy se zrakem.
Pijte více vody
Základním pravidlem pro cvičení (ale také pro pobyt v horku vůbec), je dostatečná hydratace. O ni byste se měli starat v průběhu celého dne, nejenom v průběhu cvičení samotného. Kromě tekutin se zaměřte také na konzumaci syrového ovoce a zeleniny, které obsahují více než 90 % vody (okurka – 95 %, rajče – 94 %). V průběhu cvičení pak pravidelně každou čtvrthodinu v malých doušcích pijte. Láhev s vodou mějte neustále při sobě.
Denní čas
Teplotu vzduchu ovlivnit nemůžete, ale můžete se spolehnout na to, že kolem poledne budou teploty vyšší, než brzy ráno nebo navečer. Proto je vhodné naplánovat si trénink tak, aby se odehrál v co nejchladnější části dne. Je také vhodné namísto tréninku, na který jste zvyklí (běh, cyklistika) – a kdy na vás svítí slunce, zvolit něco trochu jiného. Ideální je například plavání. Pokud trváte na své rutině, přesuňte ji do míst, kde tolik nesvítí slunce – například do lesa.
Vhodné oblečení
Ideální je oblečení určené speciálně pro cvičení, které je vyrobeno z různých druhů polyesteru. Takové oblečení je totiž vzdušnější a dobře odvádí vodu z pokožky. Nepromokne, takže rychleji schne – což je velmi důležité. Tyto materiály jsou lehké. Triko z bavlny pohltí vlhkost, ztěžkne a neposkytuje pokožce dobré větrání. Při pobytu venku (byť většinou ve stínu) nezapomeňte použít opalovací krém!
Zdroj:
https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/fitness/in-depth/exercise/art-20048167
Foto: Pixabay