Hormon ovlivňující těhotenství po třicítce rapidně klesá
Problémy s otěhotněním jsou bohužel stále častější a mnohdy se nevyhýbají ani relativně mladým ženám ve věku kolem 30 let a výše. Důvodem přitom může být i rychlé klesání jednoho důležitého hormonu. O co konkrétně se jedná a jak podpořit plodnost i po třicítce?
Zásadní role jednoho klíčového hormonu pro otěhotnění
Oplodnění vajíčka a obecně celý proces otěhotnění je v mnoha ohledech velmi složitý a z velké části spoléhá na správnou činnost endokrinního systému a tvorbu odpovídajících hormonů v dostatečném množství. Ukázala to i laboratorní data, kdy bylo analyzováno více než 13 tisíc žen. Výsledkem je potvrzení zásadní role takzvaného AMH hormonu. Jedná se o Anti-Müllerianský Hormon a na základě zjištěných dat může lékařům pomoci s odhady ohledně toho, kolik ženě zbývá času pro úspěšné otěhotnění.
AMH hormon se s přibývajícím věkem snižuje
Reprodukční vrchol každé ženy je zhruba ve věku mezi 22 až 27 lety. Přesně tehdy by měla být hodnota AMH hormonu nejvyšší. Následně se však snižuje a v rozmezí mezi 25 a 40 lety klesne jeho hladina až o polovinu. Je to dáno tím, že s každým menstruačním cyklem se zásoba vajíček připravených na potenciální oplození snižuje, což se odráží i v množství AMH hormonu.
„Každá žena po třicítce, která chce ještě založení rodiny odložit by vyšetření na hladinu AMH měla absolvovat. Je to skutečně zásadní informace, která mimo jiné napoví, jak budou reagovat vaječníky na hormonální stimulaci v případě využití některé z metod reprodukční medicíny. Informace o hladině AMH může změnit či přehodnotit důležité životní rozhodnutí,“ říká MUDr. Milada Brandejská z pražské kliniky Europe IVF.
Foto: Pixabay
Hodnotu hormonu si můžete nechat zjistit krve
Zajímá vás, jak na tom jste? Hladinu AMH hormonu si můžete nechat zjistit pouhým odběrem krve. Přijít navíc můžete kdykoliv, protože část menstruačního cyklu nehraje v případě tohoto hormonu žádnou roli. Získaná informace odráží v zásadě to, kolik vajíček má žena ještě ve své pomyslné rezervě.
Zdroj: Protext ČTK
Náhledové foto: Pixabay