Hydrogelové obvazy: použít je můžete nejenom na popáleniny!
Hydrogelové obvazy jsou skvělým vynálezem, který lze bez problémů použít na suché i mokvající rány. Jedná se o jakési průhledné gelové plátky. Tak troch připomínají želatinu. Z velké většiny (90 %) jsou tvořeny vodou. Dostupné jsou v různých velikostech a tvarech, takže se dají použít na různě velké rány. Tlusté jsou obvykle 3,5 mm. Jsou velmi odolné a zajišťují sterilní vlastnosti. Kdy použít hydrogelový obvaz?
Popáleniny
U drobných popálenin nejprve zchlaďte ránu proudem studené vody. Poté mírně osušte a přiložte hydrogelový obvaz. Díky tomuto obvazu zamezíte přístupu vnějších vlivů k ráně, takže se chráníte před infekcí. Taktéž dochází k chlazení rány. Měňte obvazy podle potřeby, nejpozději však jednou za 24 hodin. Závažnější popáleniny léčíme okamžitým přiložením hydrogelového obvazu a následnou konzultací s lékařem.
Foto: Pixabay
Vředy
Také vředy je možné efektivně léčit s pomocí hydrogelových obvazů. Ty jim totiž poskytují dostatečné zvlhčení a současně možnost vysychání. Hydrogelový obvaz urychluje hojení ran a regeneraci horní vrstvy kůže. V závislosti na množství hnisu měníme také obvazy, nejdéle jej můžete mít 3 dny.
Proleženiny
V případě dlouhodobého upoutání na lůžko se mohou u pacienta objevit proleženiny. Ty dokáže účinně léčit hydrogelový obvaz ve formě namočených obkladů. Přispívají k léčbě poškozené tkáně a udržuje je v čistotě. Obklady je třeba měnit jednou denně.
Další použití
Kromě již zmíněných je možné hydrogelový obvaz přiložit na oděrky, modřiny a otoky, u kterých se projevuje úleva při chlazení.
Jak použít hydrogelový obvaz?
Před manipulací s obvazem si důkladně umyjte ruce. Před každým přiložením nového obvazu vyčistěte ránu a poté ji jemně osušte. Velikost obvazu odpovídá velikosti rány. Po přiložení obvaz zafixujeme na místě lepicí páskou nebo obvazem. V případě, že máte příliš velký hydrogelový obvaz, nebojte se jej rozřezat na potřebnou velikost. Nevylije se a ani neztratí své vlastnosti. Hydrogelový obvaz používáme pouze jednorázově!
Zdroje info:
https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/opatrunki-hydrozelowe-kiedy-je-stosowac/
https://www.vseprosvezdravi.cz/hydrogel
Foto: Pixabay