Impetigo contagiosum: extrémně nakažlivé kožní onemocnění
Impetigo je bakteriální kožní onemocnění, které je velmi nakažlivé. Jeho průběh nemusí být nijak extrémní, avšak trvá několik dní. Pokud se neléčí, může se však léčba protáhnout. Obvykle se vyskytuje u dětí do šesti let, ale nakaženi mohou být také dospělí. Nemoc se často šíří v dětských kolektivech. Navzdory tomu, že není nijak závažná, může být velmi nepříjemná. Šíří se kontaktem s nakaženou osobou nebo použitím stejných předmětů.
Primární a sekundární impetigo
Impetigo je způsobeno bakterií Staphylococcus aureus nebo streptokokem skupiny B (někdy dokonce oběma). V 70 % případů je napadená kůže na obličeji a krku či v okolí nehtů. Primární infekce se rozvíjí na kůže, která byla lehce poškozená. Sekundární infekce je často doprovodem již existujícího onemocnění, jako je atopická dermatitida, mykóza nebo plané neštovice. Z dospělých jsou ohroženi ti, kteří se léčí s cukrovkou, onemocněním ledvin nebo štítné žlázy. Výsledkem jsou kožní léze.
Hnisavé léze na kůži
Dobrou zprávou je to, že infekce postihuje pouze horní vrstvu kůže. Na ní se objevují hnisavé léze, které brzy prasknou, zaschnout a vytvoří se strup medově žluté barvy. I když nejsou příliš bolestivé, dosahují velkých velikostí – klidně i kolem dvou centimetrů. Může se vyskytnout svědění, erytém a zvětšené lymfatické uzliny. První příznaku po kontaktu s bakteriemi se objevují obvykle po dvou až třech dnech. Onemocnění samo odeznívá, je ale důležité neškrábat se. Obvykle nezůstávají žádné jizvy.
Impetigo vyžaduje zásah lékaře
Jakmile se objeví první puchýře, je dobré co nejdříve navštívit lékaře. Ten může diagnostikovat správnou nemoc (někdy si lidé myslí, že jde o impetigo, může to být ale jiné kožní onemocnění). Čím rychleji začnete s léčbou, tím méně puchýřů se objeví a v menších velikostech. Léčba probíhá použitím mastí (antibiotických) nebo sprejů. V případě rozsáhlých lézí jsou též předepsána orální antibiotika. Léčba by měla být doprovázena správnou hygienou.
Komplikace onemocnění
Osoby se sníženou imunitou nebo kojenci mohou zaznamenat komplikace doprovázející onemocnění. I proto je třeba včas kontaktovat lékaře. Mezi komplikace patří hnisavá artritida, osteomyelitida či proniknutí bakterií hlouběji (někdy až do krve). To se děje obvykle poté, co se do rány zasahuje – například škrábáním. Výsledkem jsou vředy, zvětšené lymfatické uzliny a dokonce velmi nebezpečná sepse. Takto závažné komplikace naštěstí nejsou časté.
Zdroje info:
https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/choroby-i-terapie/liszajec-zakazny-przyczyny-objawy-i-leczenie/
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK430974/
Foto: Unsplash