Imunita a věk: vývoj imunitního systému v průběhu života

Generace

Je známo, že když se narodí miminko, jeho imunitní systém ještě není zcela vyvinut. S rostoucím věkem se ale jeho imunita vyvíjí. Imunitní systém je velice složitá záležitost, která zkrátka potřebuje čas. Neplatí ale, že čím je člověk starší, tím má lepší a rozvinutější imunitní systém. Svého vrcholu dosahuje imunitní systém ve věku 15 až 18 let. U starších osob ale už slábne. Hlavním úkolem imunitního systému je chránit tělo před patogeny a účinně s nimi bojovat.

Imunita v prenatálním období

Ještě předtím, než se dítě narodí, musí už mít do určité míry vybudovaný imunitní systém. Již ve druhém měsíci těhotenství se začíná tvořit brzlík a slezina, plod má v krvi lymfocyty. Tyto orgány a krvinky jsou velmi důležité pro imunitu člověka. Navíc je plod chráněn také přes placentu. Avšak i když je plod takto chráněn, jeho imunitní systém je stále ještě slabý a jakákoli infekce (zejména virová) pro něj může být nebezpečná.

Ruce

Foto: Pixabay

Imunita v kojeneckém věku

Novorozenec má již určitou vrozenou imunitu, která se bude v průběhu let rozvíjet. Díky mateřskému mléku dostává prolaktin, růstové faktory, laktoferin či imunoglobiny. Velmi důležité je kolostrum, tedy první mateřské mléko, které je mnohem bohatší na živiny a buňky imunitního systému, než zralé mléko. Účinky kolostra chrání miminko až do cca šestého měsíce věku. Vlastní protilátky miminka jsou slabé a vzniká tak jakési imunitní okno, které trvá až do 12-18 měsíců. Na místě je zařadit preventivní očkování a správnou stravu.

Imunita u dětí a dospívajících

Děti, které chodí do školky, jsou obvykle více nemocné, než děti, které již navštěvují školu. Důvod je prostý – imunitní systém mladších dětí je slabší. Každá prodělaná infekce stimuluje tvorbu protilátek, a tím indukuje rozvoj imunitního systému. Proto je důležité, aby děti dostávaly vyváženou stravu bohatou na vitamíny, trávily spoustu času venku, byly oblečeny odpovídajícím způsobem k počasí, byla u nich zajištěna dostatečná hydratace a dostatek spánku. Dále je třeba, aby se děti vyhýbaly kontaktu s cigaretami nebo alkoholem.

Imunita dospělých

Imunitní systém dospělého člověka je již v plné síly. Může být ovlivněn stravou, množstvím pohybu a spánku, množstvím stresu. Dospělý člověk může ovlivnit své zdraví tak, že se zaměří na zdravé stravování, dostatečné množství pohybu. Spát by měl sedm až osm hodin denně. Pokud je vystaven stresu, měl by být schopen přijít na způsob, jak se stresu co nejrychleji zbavit.

Imunita seniorů

Tělo seniorů je již tělo, které leccos zažilo. Bylo vystaveno mnoha infekcím a také obrovskému množství stresu. Také to, v jakém prostředí člověk celý život žil, se může projevit na jeho zdraví – obvykle hůře na tom s imunitním systémem jsou ti, kteří žili ve znečištěném životním prostředí a příliš nedbali na hygienu. Kolem 50-60 let navíc brzlík atrofuje, čímž se snižuje počet lymfocytů zapojených do buněčné odpovědi.

Zdroj: https://gemini.pl/poradnik/zdrowie/czy-wiek-wplywa-na-odpornosc/

Foto: Pixabay