Imunita začíná v ústech

Ústa

Nejčastější vstupní branou pro viry a bakterie do těla je sliznice úst. Proto se vyplatí posilovat slizniční imunitu již v její první linii – v ústech. A žádná viróza si na vás už nepřijde.

Začněte půstem

Jarní očista těla a často i mysli, může nabrat podobu jednodenního jarního půstu. Poděkují vám za něj především střeva, ale i další orgány, které se tak zregenerují a pročistí. Jeden den v měsíci byste měli pít pouze ovocné a zeleninové šťávy nebo nesolené vývary, a odplavit tak z těla jedovaté látky, způsobující dlouhodobou únavu.

Potraviny nabité vitamíny

V zimě přijímáme až polovinu méně vitamínů, než potřebujeme. Dopřejte si na jaře vitamínovou lázeň. Vitamín C najdete v rakytníku, citrusových plodech, červené paprice a medvědím česneku. Zařaďte do jídelníčku ovesné vločky, brokolici, mandle, sezamová a slunečnicová semínka, klíčky, banány, rajčata a kysané výrobky. Vitamíny B vám poskytne brokolice, chřest, rajčata, avokádo, pivovarské kvasnice, obiloviny a oříšky.

RajčataFoto: Pixabay

Zdravé a přitom chutné

Nezapomínejte ani na zinek nebo hořčík, jejichž nedostatek způsobuje únavu. Doplníte je pomocí hořké čokolády, dýňových semínek, kakaa a celozrnného pečiva. Železo vám poskytne listová zelenina, špenát, pažitka a petrželka. V případě nedostatku vitaminů můžete využít některý z osvědčených pomocníků na podporu imunity 

Podpořte slizniční imunitu

Slizniční imunita tvoří nejrozsáhlejší složku našeho imunitního systému. Proto ji nejlépe podpoříte tam, kde začíná – v dutině ústní. Pokud se cítíte zesláblí a vyčerpaní, vsaďte na osvědčené doplňky stravy, podporující imunitu, např. Preventan®. Obsahuje unikátní patentovanou látku ProteQuine®, vyvinutou v Čechách, která formou cucavých tablet podporuje imunitu již při rozpouštění v ústech. Využít je ale možné i mnohé jiné, jako jsou třeba Advance Imunax, GS Echinacea a jiné.

Bylinkové čaje

Jestliže po jídle trpíte pocity těžkosti a nafouklého břicha, vyzkoušejte dary přírody v podobě správných bylinek. Pijte pravidelně lahodné čaje, po kterých se budete cítit jako znovuzrození. Čaj z podbělu a kopřivy pomáhá odvodňovat organismus, fenykl, kmín, máta peprná, mateřídouška a řepík zlepšují zažívání.

Bylinný čajFoto: Pixabay

Očistěte své tělo

Játra jsou považována za čističku lidského těla, proto je dobré jim po zimě, kdy jsme se zahřívali hutnými jídly, na jaře odlehčit. V tom vám pomůže ostropestřec mariánský. Detoxikaci těla usnadní fenykl, pampeliška podpoří proces trávení, žaludku a močové soustavy. Vyprazdňování usnadní kořen čekanky. Březová šťávaBřezová šťáva působí proti zadržování vody v těle a léčí močové cesty a ledviny.

Zázračná síla medu

Med, někdy také nazývaný tekuté zlato, má zázračné účinky při nachlazení, blahodárně působí na naše střeva a nervy, a dodává tělu energii, která mu na jaře chybí. Obsahuje antioxidanty, působící proti stresu, zvyšuje množství probiotických bakterií ve střevech a dokonce a snižuje hladinu cholesterolu v krvi. Přidat ho můžete nejen do čaje, ale i do kávy, či domácí zázvorové limonády.

Zdroje info: Neuraxpharm.czNeuraxpharm.cz, idnes.cz, eccevita.cz  

Náhledové foto: Pixabay

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.