Imunitní systém v zimě: podpořte ho a zůstaňte zdraví

Imunita

V zimě je naše strava obvykle méně pestré, častější jsou změny počasí a omezenější je i náš pohyb. A tak se nedivme, že trpí i náš imunitní systém. Proto je vhodné jej ještě před zimou co nejvíce podpořit. Do své stravy můžete přidat potřebné živiny, snažit se co nejvíce se hýbat a vhodně se oblékat. To jsou jen tři základní pravidla, kterých byste se měli držet, pokud potřebujete dlouhodobě podpořit svou imunitu.

Imunitní systém oslabuje nečinnost

Podle výzkumu se na našem imunitním systému negativně projevuje dlouhodobý sedavý způsob života. Pro posílení imunitního systému je ale důležité, aby cvičení nebylo až příliš intenzívní. Ten totiž působí v lidském těle jako stres, což vede ke snížení imunity. Jako úplné minimum se považuje svižná procházka každý den, protože tím čistíme dýchací cesty od choroboplodných zárodků a bílé krvinky, které jsou zodpovědné za včasnou identifikaci patogenních virů a bakterií, získávají impulz k rychlejšímu oběhu. Pobytem venku navíc doplňujeme vitamín D, který vzniká v našem těle díky slunečnímu záření.

Chřipka
Foto: Pixabay

Cukr je nepřítel

Cukr není vhodný pro štíhlou postavu a rozhodně neprospívá ani imunitnímu systému. Jedná se především o cukry ve sladkostech (dortíky, sušenky, oplatky, muffiny, donuty), ale také v produktech vysoce zpracovaných, plných konzervantů a s nízkým obsahem vitamínů a minerálů. Cukr narušuje přirozenou rovnováhu střevní mikroflóry, což oslabuje schopnost imunitních buněk zničit bakterie. I v zimě se zaměřte na dostatek ovoce a zeleniny. Pokud se vám čerstvé zdají příliš drahé, můžete sáhnout po zimních druzích, jako je zelí a kapusta. Vhodné jsou též fermentované potraviny (bílý jogurt, kysané zelí, miso, kefír aj.).

Imunitní systém podpoří česnek

I tak obyčejná ingredience, jako je česnek, může význameně pomoci. Česnek reguluje krevní tlak, hladinu cholesterolu a podporuje imunitu. Zvyšuje totiž aktivitu makrofágů a produkci T a B lymfocytů. Pokud patříte k těm, kteří si na česnek příliš nepotrpí, můžete si jej koupit v lyofilizované podobě jako doplněk stravy. Ten totiž ztrácí své typické aroma, přičemž účinné látky zůstávají.

I med je vaším spojencem

Med obsahuje silice, které ničí mikroorganismy infikující sliznice dýchacích cest. Dále se může pochlubit i takovými vlastnostmi, jako je diaforetická, antipyretická, antitusická a expektorační funkce. Podobně funguje i propolis, který lidově označujeme jako včelí lepidlo. Ten se už v minulosti používal jako léčba i prevence nachlazení.

Zdroje info:

https://synergiczni.pl/zdrowie/jak-wzmocnic-uklad-odpornosciowy-zima

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/8987173/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/36690745/

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4417560/

 Foto: Pixabay