Individuální nebo týmový sport? Co dětem vybrat?
Pokud vybíráte nějakou zábavu pro děti, určitě je jedno hobby, které také zvažujete – sport. Jak však vybrat, který sport je pro vaše dítě, které by s ním mělo začít, nejlepší? Dnes se zaměříme na problematiku individuálních a kolektivních, tedy týmových, sportů. Co, které dítěti dává? Je jeden druh pro děti výhodnější?
Sport je pro dítě určitě přínosem!
Než se začneme věnovat otázce druhu sportu, je dobré říct, že jakýkoli druh sportu je pro dítě dobrá věc. Je dobré, když u dětí rozvíjíme všechny složky jeho dovedností. Nenechte se tedy zviklat tím, že dítě nikdy o sport neprojevilo zájem. V malém věku se teprve věci učí a je dobré vyzkoušet všechny varianty. Je také dobré začít se sportem brzo. Čím dříve dítě začne s nějakou disciplínou, tím je větší pravděpodobnost, že u ní zůstane a půjde mu. Okolo 5 a 6 let totiž dítě nejvíce vstřebává pohybové návyky a nejlépe se tedy naučí techniku a specifické pohyby toho či onoho sportu.
Sportování v týmu
Zde jde spíše o ty klasičtější sporty, které nás hned napadnou, pokud přemýšlíme nad sportem pro naši ratolest. Jde například o hokej, fotbal, florbal, volejbal a různé jiné sporty. Jde o disciplíny, které jsou velmi oblíbené ve společnosti. Tedy mluví se o nic, velká část lidí je provozuje a mnozí je sledují v televizi. Výhodou tedy je, že síť různých sportovních klubů je vcelku hustá. Například v téměř každé vesnici se hraje fotbal. Tým je pro dítě dobrým místem, kde děti sdílí zážitky a emoce, naučí se spolupracovat, brát na sebe zodpovědnost, prohrávat i vyhrávat. Druhá stránka je však ta, že dítě nemusí vždy do týmu zapadnou. Může jít o náhodu nebo prostě o fakt, že dítě není vyloženě společenský typ. V takových případech je také klíčová úloha trenéra, který by měl být na toto připravený. Při výběru tedy i toto zvažujte.
Individuální disciplíny
U dětí mohou tyto sporty naopak více rozvíjet samostatnost, průbojnost i sebekázeň. Dále mohou být více vytrvalí a kreativní. Vše totiž záleží jen na nich. Pokud vyhrají, jde o lepší pocit pro dítě, protože ví, že za vítězství může jen on sám a jeho výkon. I toto má však svou odvrácenou stránku. Určitě je na dítě větší tlak. Ať již při turnajích nebo v tréninkové fázi. Dále nebude při výkonu moci „splývat s davem (týmem)“. Musí tedy překonat stud a trému, což může být u dětí problém. Vyvine se však u něj i zdravá rivalita a konkurence. Pokud tedy máte dítě, které je spíše samostatnější nebo nevychází tolik s dětmi, možná to bude cesta právě pro něj.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.