Infarkt je opředený mýty: sklenka alkoholu vás před ním nezachrání

Infarkt

Infarkt může zasáhnout každého – i mladého člověka. Jeho příčiny jsou totiž různé a patří mezi ně i dlouhodobý stres. Protože se jedná o problém, který je poměrně častý, není divu, že se o něm hodně mluví. Ale když se o něčem hodně mluví, může vzniknout spousta polopravd i mýtů, které se pravdy dotýkají jen vzdáleně. Možná, že v některý z nich věříte i vy.

Mýtus 1: Infarkt musí bolet

Mysleli jste si, že silná bolest na hrudi je běžným doprovodným jevem infarktu? Tak to jste na omylu! V některých případech lidé zažívají jen jakýsi pocit tíže nebo nepohodlí v oblasti hrudníku. Například diabetici mohou trpět poškozením nervů, a tak se u nich bolest nemusí dostavit vůbec. Avšak i někteří jiní pacienti, u kterých dosud nebyla diagnostikována žádná chronická choroba, nemusí infarkt popisovat jako bolestivou událost.

Srdce
Foto: Unsplash

Mýtus 2: Týká se pouze obézních lidí

I když je pravda, že obezita zvyšuje pravděpodobnost infarktu, nemusí se projevit pouze u lidí s nadváhou. Tím rozhodně neříkáme, že byste se měli vykašlat na zdravý životní styl! Ten totiž může přispět k tomu, že se vám infarkt vyhne. Nicméně není toho zárukou. Ve hře jsou totiž ještě další faktory, jako je věk, míra stresu či genetika.

Mýtus 3: Aspirin chrání před infarktem

Tento mýtus je založen na tvrzení, že aspirin „rozpouští“ krevní sraženiny. Skutečně platí, že aspirin pomáhá proti jejich tvorbě, s jeho užíváním bychom to ale rozhodně přehánět neměli. Přece jen, je to lék. Předepisuje se pacientům, kteří již jeden infarkt prodělali. Samovolně bychom jej užívat neměli, je totiž spojen s negativními jevy, jako je vážné krvácení.

Mýtus 4: Kdo pije kávu, dostane infarkt

Toto tvrzení je odvážné, nicméně není pravdivé. Ve skutečnosti je tomu naopak, pokud tedy pijete maximálně 3 šálky denně. V takovém případě vám může kofein prospět tak, že rozšiřuje cévy, čímž snižuje riziko kardiovaskulárních onemocnění.

Mýtus 5: Léky na bolest způsobí infarkt

Opět jde o tvrzení, které se zakládá na částečné pravdě. Některé léky na bolest skutečně mohou zvyšovat riziko infarktu, rozhodně ale neplatí, že jej vyloženě musíte dostat. Není proto na škodu, dát si v případě nutnosti jednu nebo dvě pilulky léků. Výzkumy uvádí, že škodlivé je užívat léky na bolest více než 60 dní v roce.

Mýtus 6: kašlem můžete odvrátit nadcházející infarkt

Říká se, že osoba, která má podezření na infarkt, by měla začít kašlat. Tím totiž stimuluje svůj krevní oběh a infarkt odvrátí. Bohužel to není pravda. Raději volejte sanitku. Intenzívní kašel naopak vaše tělo (zejména pak srdce) namáhá a snižuje tím přísun kyslíku. A nepoužívejte ani lék v podobě panáka destilátu – i to je pouhým mýtem.

Zdroje info:

https://behealthymagazine.abczdrowie.pl/najpopularniejsze-mity-o-zawale,6894197956352800a

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/32837228/

Foto: Pixabay