Inhalace – návod, jak ji správně provádět
Inhalace je léty prověřenou praxí, kterou běžně používáme ke zmírnění nebo léčbě takových nemocí, jako jsou infekce horních cest dýchacích, rýma, ucpané dutiny, bronchitida či alergie. Tento proces spočívá v tom, že léčivé látky přijímáme ve formě páry. Alergici a astmatici by měli k inhalaci použít kapesní inhalátor nebo nebulizér.
Zásady inhalace
Při inhalaci existují tři hlavní zásady, které bychom měli dodržovat. Jedná se o tyto:
- Inhalaci neprovádíme po jídle, protože to může vést ke zvracení a nevolnostem.
- Nekuřte asi půl hodiny před a dvě hodiny po inhalaci, protože cigaretový kouř by mohl sliznice ještě více podráždit.
- Nevystavujte se studenému vzduchu, a to minimálně půl hodiny po inhalaci.
Foto: Pixabay
Kdy používat inhalaci?
Inhalace se používá k úlevě při onemocnění horních cest dýchacích a je jednou, jakou formou inhalaci provedete. Vhodná je pro pacienty už od jednoho roku – v závislosti na látkách, které jsou použity. Před samotnou inhalací (na kterou nepotřebujete nic jiného, než misku s horkou vodou, inhalačními látkami a ručník) byste si měli být jistí, že na inhalované látky nemáte alergii.
Jak inhalovat?
Inhalace za použití horké vody v misce a ručníku je vhodná při ucpaném nosu nebo tekoucí rýmě. Do misky s horkou vodou přidáme příslušné bylinky nebo esenciální olej, přes hlavu si přehodíme ručník a nahneme se nad páru. Tu vdechujeme. Dejte si pozor, ať se obličejem příliš nepřiblížíte k vodní hladině, hrozí popáleniny. Nadechovat bychom se měli nosem, vydechovat ústy. Pokud se při inhalaci ucpe nos, je zapotřebí léčbu přerušit a nos uvolnit.
Délka inhalace
Dospělé osoby by měly inhalovat minimálně 15 minut, maximálně však půl hodiny. U dětí je doba zkrácena na 5 minut – ostatně déle to vydrží málokteré dítě. Inhalujeme dvakrát až třikrát za den po dobu pěti až sedmi dnů.
Zdroj: https://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/uklad-oddechowy/inhalacja-jak-prawidlowo-wykonac-inhalacje-w-domu-aa-PcEp-2TL2-TQQD.html
Zdroj: Pavel Knára