Invazivní vyšetření v těhotenství jako strašák budoucích maminek?

Těhotenství

Těhotenství rozhodně patří k nejkrásnějším obdobím v životě ženy. Při čekání na miminko se však mohou vyskytnou i situace, které nejsou pro ženu příliš komfortní. Jedná se především o nejrůznější vyšetření, nevolnosti či případné zdravotní komplikace. Zřejmě největším strašákem všech budoucích maminek bývají invazivní vyšetření, která se však provádí pouze v nutných případech.

Co taková vyšetření obnáší, z jakých důvodů se provádí a jsou skutečně tak obávaným strašákem? Mezi typická invazivní vyšetření patří odběr plodové vody a odběr choriových klků. Na rozdíl od neinvazivních metod poskytují prakticky jistý výsledek.

Kdy se doporučuje invazivní vyšetření v těhotenství?

Invazivní vyšetření v těhotenství se doporučují, pokud jsou odhaleny jakékoliv nežádoucí změny, a to ať už pomocí ultrazvukového vyšetření, krevních hodnot či vyhodnocení některého ze screeningů. Rovněž se k odběru vzorku může přistoupit také pokud je věk budoucí maminky nad 35 let anebo se v rodině vyskytuje vrozená vývojová vada. Metody invazivního vyšetření v těhotenství jsou:

  • Odběr choriových klků (CVS)
  • Odběr plodové vody (AMC)

 

UltrazvukFoto: Pikwizard

Kdy a jak se jednotlivá vyšetření provádějí?

Vyšetření je prováděno odběrem buněk z určité části – placenty či plodové vody a to za trvalého sledování ultrazvuku. Základní výsledky jsou většinou dostupné do několika dní a kompletní výsledky vyšetření, které se zaměřují i na další vady než na ty, které jsou nejčastější, je zhruba do 10 dnů – 2 týdnů po odběru.

Odběr choriových klků – CVS

Odběr choriových klků se provádí mezi 10. – 13. týdnem těhotenství. Jedná o odběr tkáně z placenty. Toto vyšetření je prováděno v laboratoři na základě odebraného vzorku, který se odebírá tenkou jehlou, a to přes břišní stěnu. Jeho výhodou jsou výsledky v prvních měsících těhotenství.

Odběr plodové vody – AMC

Odběr plodové vody se liší v tom, že se provádí až po 16. týdnu těhotenství. Lze ho také provádět do vyššího stupně těhotenství. I v tomto případě se vzorek odebírá tenkou jehlou přes břišní stěnu. Při získávání vzorku se odebírá kolem 20 ml plodové vody.

Délka odběru a případná rizika

Samotný odběr vzorků k vyšetření trvá pouze několik minut. Celý proces pak probíhá pod neustálou kontrolou ultrazvukovou sondou, a to výhradně specializovaným lékařem. Místo vpichu může být znecitlivěno lokální anestezií.

Samozřejmě, že jako u řady jiných vyšetření, i zde existují určitá rizika, která jsou s odběrem spojena. Uvádí se, že existuje možnost potratu, která je zhruba 0,5 %. Dále mohou těhotnou ženu potkat nevolnosti či bolest v oblasti vpichu. Podle dostupných recenzí nastávajících maminek se však jedná o vyšetření, které se dá vydržet a není příliš bolestivé. Shodují se, že jim výsledky vyšetření poskytly i dostatečnou úlevu.

Po odběru vzorku je nutné dodržovat několik dní klidový režim a nezvedat nic těžkého. 

Krev
Foto: Pixabay

Rozhodnutí je vždy na vás

Mějte na paměti, že vždy máte poslední slovo v rozhodnutí, zda konkrétní vyšetření podstoupíte nebo ne. V případech, kdy hrozí vážné riziko vývojových vad plodu je však velmi vhodné některé z vyšetření podstoupit. Veškeré dotazy vám ochotně zodpoví váš ošetřující lékař, který vám zároveň navrhne nejvhodnější vyšetření.

Je třeba zmínit i to, že samozřejmě existují i různé krevní testy, které nahrazují právě invazivní vyšetření, ale nejsou hrazeny pojišťovnou a jsou poměrně finančně nákladné. V závislosti na konkrétním pracovišti vychází na zhruba 10.000,- – 20.000,- Kč.

 

 

Zdroj info: https://www.fetmed.cz/invazivni-vysetreni

Zdroj info: https://www.gennet.cz/invazivni-prenatalni-diagnostika

Náhledové foto: Pixabay

Oblast zdraví mě zajímá a ráda se podělím o své poznatky.