Jak být na škole jedinečný a přitom myslet na životní prostředí?
Někdy vzniká na střední škole mezi spolužáky zbytečná rivalita o to, kdo má dražší telefon, kdo má značkovější boty nebo modernější účes. Pokud se budeš snažit se svými spolužáky ve všem soupeřit, o moc šťastnější nebudeš. Radši běž svou vlastní cestou. Jednak budeš originální a za druhé se už dnes naučíš myslet na životní prostředí, což pro tebe bude velkou výhodou do budoucna.
I v second handech najdeš skvělé kousky
Pokud si všichni v třídě budete kupovat stejné značky oblečení, ve výsledku pak budete všichni vypadat stejně. A kde je tvoje jedinečnost? Přemýšlej nad peněženkou svých rodičů a pomož jim ušetřit tím, že nebudeš neustále vyžadovat nové oblečení. Moderním trendům vládne návrat k přírodě, snaha o to chovat se k ní co nejohleduplněji. Problém „fast fashion” – tzv rychlé mody má vliv i na životní prostředí.
Pokud i tebe trápí, co se děje s naší planetou, raději navštěvuj second handy. Nejen že tam najdeš originální, ale i velmi kvalitní kousky z přírodních materiálů, ale ušetříš i peníze. Nebo zkus doma pohledat nějaké oblečení po rodičích a prarodičích. Možná tak najdeš perfektní kousky, které ti bude každý závidět.
Vyzkoušej také různé akce, jako jsou swapy na výměnu oblečení nebo dokonce jiných věcí. Přineseš věci, které už nechceš a na oplátku si vezmeš kousky, které vyřadil někdo jiný. Postupně se tak naučíš přemýšlet nad vším, co si kupuješ. Tato schopnost se ti bude hodit, až budeš vydělávat svoje vlastní peníze.
Nezapomeň, že staré nebo nevhodné kousky můžeš přešít, nebo látku využít třeba na výrobu polštáře, jak můžeš vidět na videu.
Zdroj videa: Youtube kanál Art Strategy
Nový mobil nepotřebuješ každý rok
Někdy se mezi spolužáky stává, že se popichují kvůli tomu, že mají starší telefon nebo dokonce ještě žádný nemají. Ty si z toho nic nedělej. To, že ti rodiče dají telefon po nich, není nic strašného. Nesmíš zapomínat na to, že výroba mobilů je dost neekologická a stejně tak recyklovat jdou minimálně. Mobil by měl fungovat aspoň 4 roky, aby vyrovnal uhlíkovou stopu, která vznikla při jeho výrobě.
Kromě toho se nesnaž všem hned za každou cenu ukázat, že ti rodiče nadělili zrovna iPhone nebo jinou drahou značku. Je to sice super cool a elegantní přístroj, ale radši si dej na něj kryt. Obal na iPhone z něj udělají telefon, který ti vydrží fakt dlouho. Pokud chceš být originální, můžeš třeba zvolit přírodní dřevěný kryt a dát si na něj vypálit svůj vlastní obrázek nebo motiv.
Zdroj obrázku: Unsplash.com
Obaly si udělej sám
Pokud ještě potřebuješ obaly na sešity, učebnice, knihy, vykašli se na ty plastové. Stejně se pořád trhají nebo vyvlékají. Zkus vytvořit obaly z novin, starých letáků z pevného balicího papíru, který ti zbyl od Vánoc. Případně si kup dřevěný obal na mobil a vytvoř si svůj originální vzor sám.
Stejně tak přemýšlej nad tím, do čeho si balíš svačinu. Mikrotenové sáčky a různé jednorázové ubrousky jsou pro přírodu jako mor. V dnešní době frčí různé ekologické varianty obalů, třeba voskované ubrousky, které si můžeš udělat sám. Potřebuješ k tomu jen včelí vosk a starý ubrus. Podívej se na video návod.
Pokud se vosk ošoupe, voskovou vrstvu jednoduše obnovíš.
Zdroj videa: Youtube kanál BuzzFeed Nifty
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.