Jak dlouho vydrží med? Prý navždy

Med

Tekuté zlato: to je jen jiný název pro med. Všichni toto sladidlo známe a mnozí z nás jej začínají používat namísto klasického bílého cukru. Med časem začíná krystalizovat a z tekuté formy se stává forma pevná. To ale neznamená, že se med zkazil. Stačí jej ohřát – například v lázni s teplou vodou – a krystalky se znovu změní v hustou tekutinu (v řídkou, pokud med zahřejeme příliš). Snažte se med zahřívat co nejšetrněji, abyste z něj nedostali všechny účinné látky. Například mikrovlnná trouba je proto nevhodná.

Nekonečná životnost medu

Můžeme takto med ohřívat donekonečna? Med skutečně patří mezi potraviny, které se nekazí. Pokud je správně zpracovaný. Med, který se nachází v úlu, je nefiltrovaný a může obsahovat určité nečistoty, díky kterým je jeho životnost dramaticky zkrácená – takový med vydrží asi jeden rok. Avšak zpracovaný med je velice odolný vůči různým mikrobům, které by mohli způsobit jeho rozklad. Med totiž obsahuje plno cukru a jen malé množství vody. Navíc má nízké pH. A to jsou podmínky, které bakterie nepřežijí.

Včela

Včela: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Med jako potravina pro včely

Důvodem, proč je med tak trvanlivý je velice jednoduchý. Včely se přece něčím musí živit i v zimě. A toto „něco“ musí mít trvanlivost alespoň jeden rok. Navíc toto „něco“ musí být dostatečně výživné. A právě všechny tyto vlastnosti najdeme v medu. Med je vytvářen způsobem, jakým není vyráběna žádná další potravina. Vznikl evolucí včel, které potřebovali něco, aby mohli přežít zimu.

Jak správně skladovat med?

Aby med vydržel i ve vaší spižírně, skladujte jej ve sklenici nebo keramické dóze, kterou je možné uzavřít, aby dovnitř nepronikal vzduch. Navíc tuto nádobu skladujeme v chladnu a také mimo přímé sluneční paprsky. Většinou kupujeme med v průhledných sklenicích, mnohem lepší jsou ale světlo nepropustné materiály. Kovové nádoby nejsou vhodné, protože může dojít k oxidaci. Med nabírejte nekovovou lžičkou, a pokud tuto vložíte do čaje, už ji nevracejte do medu. Až po omytí.

Med: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com