Jak mohou deprese souviset se sociálními sítěmi?
Sociální sítě se stávají součástí našich životů. Pokud však trpíte depresemi, vězte, že i tyto sociální sítě na nich mohou mít podíl. Pojďme se podívat na to, jaké negativní aspekty mohou sociální sítě skrývat.
Někdy jde až o závislost!
Pokud jste někdy chtěli omezit váš pobyt na sociálních sítích, možná vás až překvapilo, jak obtížné to může být. Nezřídka kdy sestává, že ve chvíli, kdy se nekontrolujete opět držíte váš mobil v ruce a kontrolujete stav na svých sítích. Může se to stát úplně mimoděk, bez většího volního aspektu. Nové studie ukazují data, která potvrzují, že právě taková závislost může vést až k depresím. Nadměrné užívání služeb sociálních sítích na vašich telefonech totiž způsobuje negativní vliv na učení, studium, práci, ale i soustředění nebo mezilidské vztahy. Studie také ukazuje, že je pro člověka prospěšné aktivity na sociálních sítích omezovat. Těm, co se to dlouhodobě nevede hrozí zvýšené riziko vzniku depresí.
Negativní interakce, negativní nálada?
Dvě další studie, které cituje i britská veřejnoprávní mediální společnost BBC, tvrdí, že někdy více než čas strávený na sociálních sítích, rozhoduje to, co v tomto čase na sítích děláme. U asi 700 studentů totiž výzkum prokázal, že lidé se špatnou náladou, pocity bezmocnosti nebo bezcennosti jsou hlavni ti respondenti, kteří na sociálních sítích mají více negativních interakcí. Jde o to, že lidé, kteří na internetu například tráví čas vyhledáváním různých informací, které je baví a zajímají, jako je například zahrádkaření nebo zdraví (nenápadná reklama na náš web), mají menší sklony k negativním emocím, které by byly vyvolány v důsledku sociálních interakcí na webech. Naopak ti, kteří se zapojují do internetových hádek nebo vyhledávají spory, mají poté negativní emoci i deprese.
Sociální sítě nás uzavírají před světem
Možná to zní až paradoxně že? Sociální sítě přeci slouží ke kontaktování ostatních lidí a jejich komunikaci. U lidí, kteří však mají sklony a k introvertnímu chování, však působí právě naopak. Na sociálních sítích se uzavírají sami do sebe. Americký výzkum říká, že lidé, kteří trpí depresemi, většinou nezveřejňují na sociálních sítích fotografie sebe a někoho jiného. Pro takový typ lidí tedy není dlouhodobý a přílišný pobyt na sociálních sítích dobrou volbou. Dle studie se totiž jen dále a dále utvrzují ve své uzavřenosti.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.