Jak může strava ovlivňovat naše psychické rozpoložení? Více, než si myslíte. V hlavní roli je střevní mikrobiom
Strava nepochybně psychiku ovlivňuje. Když si dáte dobré jídlo, které patří mezi vaše oblíbená, tak budete mít hned lepší náladu. Komu šmakuje pečená husička, bude se nepochybně cítit lépe, když si dá husí stehýnko, než když se naláduje hrachem s kroupami. Výběr potravin ale má vliv na lidské psýché ještě i jinak. Jak to tedy ve skutečnosti funguje?
Jak strava působí na psychiku
Volba stravy ovlivňuje mozek i proto, že lidský gastrointestinální systém se úzce s mozkem propojený. Střevo je domovem bilionů živých mikrobů, jejichž úlohou je mimo jiné i syntéza neurotransmiterů. Ty posílají do mozku zprávy na chemické bázi, aby regulovaly spánek, bolest, chuť k jídlu, emoce a náladu. Mezi střevem a mozkem existuje složitá síť interakcí, a tak není divu, že se střevu přezdívá „druhý mozek“. Potraviny, které sníme, ovlivňují zdraví kolonií střevních mikrobů, to má vliv na mozek, a tím pádem i duševní a emocionální zdraví.
Při depresi je dobré jíst středomořskou stravu
Existují určité stravovací návyky, které mohou snížit příznaky deprese, úzkosti a nálady obecně. Strava bohatá na ovoce, zeleninu, celozrnné potraviny a luštěniny s nízkým obsahem červeného masa a uzenin je spojena s 10% nižší pravděpodobností příznaků deprese. V jídelníčku by kromě výše jmenovaného neměly chybět ořechy, olivový olej, mléčné výrobky a ryby. Neznamená to ale, že by se člověk měl vzdát všech svých oblíbených jídel ve prospěch jen středomořské stravy. Stačí si jídelníček rozšířit o zdraví prospěšné potraviny a omezit konzumaci červeného masa.
Kvašená zelenina. Fotografie: Pixabay
Při stresu a úzkosti omezte alkohol, kofein a sladké potraviny
Ke zhoršení příznaků stresu a úzkosti přispívá alkohol, kofein a cukry, ač by se mohlo zdát, že je tomu právě naopak. Vždyť přece nervózní lidé si rádi dají černou kávu, skleničku alkoholu nebo stres zají sladkou tyčinkou. Bohužel vysoký příjem nasycených tuků a celkově špatný výběr stravy prohlubují pocity stresu nebo úzkostí. Místo toho je lepší vsadit na potravu bohatou na vlákninu, nenasycené tuky a fermentované neboli kvašené potraviny. Znamená to do jídelníčku zařadit více ovoce a zeleniny, ořechy a zakysané produkty, jako je kysané zelí či kefír.
Zdroj: https://www.healthline.com/nutrition/diet-and-mental-health-can-what-you-eat-affect-how-you-feel#what-to-eat; https://cs.wikipedia.org/wiki/Kva%C5%A1en%C3%AD
Náhledová fotografie: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.