Jak na hypoglykémii: Nebezpečná nízká hladina krevního cukru může vést až ke ztrátě vědomí

V souvislosti s cukrovkou můžeme hovořit o dvou stavech, jež jsou pro organismus nebezpečné. Jedná se o vysokou hladinu cukru v krvi neboli hyperglykémii, a nízkou hladinu krevního cukru neboli hypoglykémii. Pojďme se podívat na to, co s tělem hypoglykémie dělá a jak ji jako laik můžeme na diabetikovi poznat. Jaká je první pomoc?

Co hypoglykémii způsobuje?

Příčinou nízkého cukru u diabetika může být málo jídla, nebo naopak hodně i inzulínu, který si píchl. Hypoglykémii ovšem způsobí i změna pohybového režimu, když přidáme fyzické aktivity – sportem, tancem nebo prací na zahrádce. Dokonce i pobyt v sauně nebo na přímém slunci, konzumace alkoholu zrychluje účinek inzulínu, což vede k nízké hladině krevního cukru. Také v těhotenství je zvýšená potřeba glukózy. Hypoglykémie je nebezpečná zejména ve spánku, často vede také ke ztrátě vědomí.

Mírná hypoglykémie

Projev nízké hladiny cukru v krvi by se měl naučit každý, kdo má v rodině diabetika. Je to velmi důležité pro rozpoznání příznaků a poskytnutí první pomoci. Lze rozlišit několik stupňů hypoglykémie. Při mírném projevu, kdy se objeví hlad, únava, slabost, porucha soustředění, nervozita, pocení nebo bledost, stačí na léčbu pojíst 10 až 20 g sacharidů ve formě ovoce nebo pečiva. Mírná hypoglykémie se často objevuje před plánovaným jídlem.

Zdroj obrázku: Pixabay.com

 

Střední hypoglykémie a cukerný roztok

Střední hypoglykémie se projevuje podrážděností až agresivitou, u pacienta s cukrovkou se objeví i třes rukou, zhoršená artikulace, bolest hlavy, zrychlený puls a bušení srdce nebo neostré vidění. Jako první pomoc je třeba diabetikovi nabídnout cukerný roztok (2 až 8 kostek cukru do 1 dcl vody či čaje), pomůže i cola 1 až 4 dcl nebo sirup v množství 2 až 4 lžiček či sladký džus 1 až 4 dcl. Tyto nápoje z pochopitelných důvodů musejí být slazené řepným cukrem, náhradní sladidla by v případě hypoglykémie nepomohlo. Po 15 minutách by pak měl diabetik sníst 10 až 20 g sacharidů ve formě chleba nebo ovoce.

Těžká hypoglykémie a glukagonová ampule

U těžké hypoglykémie, mezi jejíž projevy patří zejména spavost, zmatenost, stav připomínající opilost, ztráta vědomí či křeče, musíme diabetikovi, je-li při vědomí, ústy podat 30 až 50 g sacharidů ve formě sladkého roztoku. Při poruše vědomí se ústy nic nepodává a je třeba použít (píchnout do svalu) celou ampulku glukagonu, kterou jako pohotovostní sadu oranžové barvy mívají diabetici k dispozici. Jestliže ani po 10 minutách nedojde ke zlepšení stavu, je nutné volat rychlou záchrannou službu na telefon 155.

Pokud se však stav diabetika zlepší, nabude vědomí, okamžitě mu musíme podat sladký roztok – asi 20 až 30 g sacharidů, což odpovídá zhruba 4 až 6 kostkám rozpuštěných v 1 dcl vody. Jakmile se diabetik cítí podstatně lépe, měl by pojíst 10 až 20 g sacharidů – chleba či rohlík.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.