Jak na McKenzie cviky na páteř
Zlobí vás páteř a záda a nevíte co s tím? McKenzie metoda by mohla vašemu tělu ulevit. Jde o souhrn cviků a technik podporujících regeneraci páteře. Cviky uleví od bolesti a lze je použít i na léčbu výhřezu ploténky či bolestí ze sezení. Velkou výhodou metody se zdá být to, že řeší příčinu nikoli důsledky a určuje příčiny bolestí.
Kdy se pro metodu rozhodnout?
Tato metoda, kterou proslavil Novozélanďan Robin McKenzie, je určena zejména k léčbě a ulevení při bolestech páteře a kloubů. Dále je vhodné metodu použít při obtížích s ploténkami, při vystřelování bolestí do končetin a při doléčování po operacích páteře. Terapie počítá s aktivním přístupem pacienta a snaží se jej naučit prevenci bolestí.
Princip léčby
Hlavním dogmatem metody je tvrzení, že bolest je symptom nikoli diagnóza. Proto je důležité poznat příčiny. To umožňuje sada důkladných vyšetření, podle kterých se volí podoba McKenzieho terapie. Po vyšetření přichází na řadu samotná rehabilitace. Hledá se takový pohyb, který ulevuje bolesti a ten se používá k léčbě. Obzvláště na začátku je nutné, aby cvičení vedl terapeut. Díky vědecké podloženosti metody a dozoru fyzioterapeuta je možné vyřešit problém, který trvá roky, během pár terapií. Cviky je však nutné dělat nejméně dva měsíce po zmizení bolesti. Kdy však toto cvičení nepoužívat? V případech infekčních onemocnění, nádoru, osteoporózy, těhotenství či při požívání alkoholu a drog.
Cviky
Pokud si léčíme záda sami, můžeme vyzkoušet tyto cviky.
Prvním cvikem je leh na břiše. Spočívá v ležení na matraci či na zemi. Každou hodinu zaujímáme polohu na 5 – 10 minut. Bolest se může zvýšit, avšak při setrvávání by se měla snižovat.
Druhý cvik je založený na ležení na břiše, kdy se opíráme o předloktí tak, že se zakláníme. Lokty by měly být pod rameny a je nutné maximální uvolnění zad, svalstva a stehen.
Je možné vyzkoušet také to, že opět lehneme na matraci či zem a zakloníme trup. Cvik dynamicky opakujeme. Desetkrát opakujeme každou hodinu. Propínáme lokty a tím zvedáme horní polovinu těla až do největšího možného záklonu, kde vám ustává bolest.
Poslední ze cviků provádíme podobně jako ten předchozí. Při maximálním záklonu však hluboce vydechneme. Následkem tohoto výdechu bude větší záklon trupu.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.