Jak na správné čištění zubů u psa
Zubní kaz je velmi nepříjemná záležitost, o čemž se mnozí z nás přesvědčují poměrně často. Velmi důležitou roli v jeho prevenci hraje pochopitelně dentální hygiena a prodlené čištění zubů. Zubní kaz nehrozí pouze nám lidem, ale může být nebezpečný i pro domácí zvířata, a to zejména pro pejsky. I proto je velmi důležitá pravidelná péče o zuby a chrup psa, která by se neměla zanedbávat. Podívejme se tedy na to, jakým způsobem byste se měli o chrup vašeho mazlíka postarat.
Kvalitní zubní kartáček a pasta
Prvním krokem je bezesporu nákup zubního kartáčku a pasty. Určitě nekupujte dentální potřeby určené pro lidi. Psí chrup je odlišný a vyžaduje si specifickou péči. Ostatně i zubní kartáčky pro psy se odlišují tvarem a designovým provedením. Zubní pasta musí mít tu správnou chuť, která se bude pejskovi zamlouvat. Lidská pasta by mu stoprocentně nevyhovovala. Pejska byste měli na pravidelnou dentální hygienu připravit již od štěněčího věku.
Způsob čištění psího chrupu
Nesmírně důležité je navyknutí pejska na zubní pastu. Celou situaci si usnadníte nanesením zubní pasty pro psy na prst, který mu dáte následně olíznout. Když mu bude chutnat, máte vyhráno. S čištěním je třeba začít u špičáků. Tlamu si musíte chytit takovým způsobem, aby pes nemohl v žádném případě žvýkat. Kartáček by měl směřovat šikmo k dásním. Po vyčištění špičáků budete pokračovat dozadu a krouživým pohybem zbavte chrup nečistot. Jako poslední vyčistíte řezáky, a to při zavřené tlamě. Pouze odhrnete dásně.
Interval čištění musí být pravidelný
Optimální je věnovat se chrupu psa jednou za týden. Mnohdy se čistí zuby dvakrát týdně a některým pejskům vydrží zuby bílé klidně i 14 dní. Vše je individuální a interval by se měl přizpůsobit stavu chrupu pejska. Vhodné je pořídit si i další potřeby pro psy, které se týkají péče o zuby. Typické jsou různé dentální kosti a pomůcky na žvýkání.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.