Jak nechytit nemoc od ostatních? Správná hygiena a pomoc z přírody

Chřipka

I když má spousta společností sick days pro zaměstnance na vyléčení běžného nachlazení, spousta z nich stejně do práce přijde. Proti bacilům se můžete bránit přírodní cestou, ale také určitými opatřeními. Pokud chcete být méně nemocní, je třeba pravidelně podporovat imunitní systém zdravou stravou. Kromě toho je třeba bránit se také aktivně tím, že se budeme snažit vyhnout bacilům od nemocného člověka.

Bylinky na nemoc

Pomoci mohou esenciální oleje vyrobené z bylinek, které můžete přidat do krému na ruce či dezinfekčních přípravků na ruce (či dokonce do tekutého mýdla). Tyto přípravky používejte vždy, když se vrátíte zvenku dovnitř, byli jste v kontaktu s nemocným, nebo jste sahali na věci, které mohli být kontaminované. Zde jsou ty nejúčinnější oleje:

  • Tea Tree Oil (čajovníkový olej): má antiseptické vlastnosti, takže jej můžete použít nejenom do přípravků na ruce, ale také k úklidu. Jeho výhodou je to, že zabíjí bakterie, přitom ale svědčí také pokožce rukou.
  • Levandulový olej: velmi příjemně voní a působí proti mikroorganismům, jako jsou bakterie, viry, houby či paraziti. Také levandulový olej můžete přidat do dezinfekčních prostředků.
  • Tymiánový olej: tymián je častou součástí přírodních dezinfekčních přípravků. Má to dobrý důvod – i on je účinný proti bakteriím a plísním.
  • Eukalyptový olej: hubí bakterie i jejich spory, kvasinky i mikroorganismy. Je vhodný pro čištění pokožky i různých povrchů. Skvěle voní.
  • Vilín virginský (Witch Hazel): tento olej působí jako desinfekce. Pokud máte problém s rozšířenými póry na obličeji, tak jej můžete využít i tímto způsobem.

Nemoc

Foto: Pexels

 Nemoc se šíří i na věcech

To je důvod, proč bychom se měli dotýkat co nejmenšího množství věcí. A pokud přijdeme do kontaktu s něčím, snažte se desinfikovat si ruce. Desinfekci provádíme kdykoli jdeme z toalety, nebo jsme se vraceli z venku. Snažte si sahat co nejméně na obličej. Pravidelně si myjte ruce mýdlem. Pod proudem vody by měly být minimálně 20 sekund. Nezapomeňte si pořádně čistit prostory mezi prsty či hřbety dlaní.

Kapesníčky vždy po ruce

Vždy byste s sebou měli nosit balení kapesníčků v případě, že si budete muset kýchnout. Díky tomu omezíte šířen choroboplodných zárodků. Své věci si nechávejte pro sebe – nedávejte nikomu napít, nepůjčujte svá sluchátka, mobilní telefon apod. osobám, které jeví známky nachlazení. Pokud je nemocná osoba použila, vždy je přetřete desinfekcí, než se jich dotknete. Když se sami necítíte dobře, zůstaňte raději doma.

Zdroje info:

https://napiers.net/blogs/news/combatting-classroom-germs-herbal-hand-sanitisers-and-hygiene-tips

https://www.centracare.com/blog/2023/january/7-secrets-of-people-who-rarely-get-sick/

Foto: Pixabay