Jak pití kávy ovlivňuje naše zdraví
Káva – nápoj, který je na celém světě velmi populární. Možná bychom nenašli jiný takový nápoj, který se připravuje v každé ze světových kultur. O tom vypovídá i její spotřeba. Dnes se zaměříme na její účinky na lidské tělo. Konkrétně nás zajímá odpověď na otázku, zda je konzumace kávy pro tělo prospěšná či nikoli. Pojďme se dozvědět více.
Mnoho studií, mnoho závěrů
Tato otázka není ničím novým, a proto je jasné, že se jí věnovaly již i rozsáhlé či menší vědecké studie. Často můžeme slyšet o tom, že ta či ona studia, potvrzuje ten či onen pozitivní efekt. Dnes víme, že káva je jistě prospěšná pro řadu faktorů. Například zvyšuje činnost mozku, podporuje metabolismus a zlepšuje náladu. Otázkou však je, zda je obecné konstatování, že pití kávy je zdraví prospěšné, pravdivé.
Norská studie konzumentů kávy
Jednou ze zmíněných studií je i ta norská pod vedením Aaga Tverdala. Ta vyšla v časopise European Journal of Preventive Cardiology a pracovala se vzorkem 510 tisíc Norů od 20 do 79 let. Respondenti byli sledování více jak 20 let a ani jeden z nich nesměl trpět žádnou nemocí srdce a cév, cukrovkou či rakovinou. Poté studie rozdělila příčiny úmrtí respondentů do skupin – nemoci srdce a cév, infarkt, mrtvice a jiné.
Rozhoduje způsob přípravy kávy
A jaké byli výsledky této norské studie? Lidé pijící rozpustnou kávu umírali častěji než ti, kdož kávu připravovali přes filtrační papír. Dále z výsledků lze konstatovat, že více umírali na mrtvici ti respondenti, kteří vypili více jak 9 šálků nefiltrované kávy denně. Jedním z nejzajímavějších závěrů však je, že ti, kdož pili filtrovanou kávu, měli nižší úmrtnost než ti, kteří kávu nepili vůbec. Lze tedy konstatovat, že filtrovaná káva je nejzdravější způsob přípravy kávy a zároveň snižuje riziko předčasného úmrtí i oproti jedincům, kteří kávu nepijí vůbec.
Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.