Jak pomoct zažívání při nechtěném požití plesnivého jídla

Plíseň

Dřív bývalo něco takového zcela běžné. Pokud se na víčku nebo na povrchu marmelády objevila plíseň, jednoduše se seškrábla a všechno se snědlo. Dnes však víme, že to není úplně dobrý nápad. A to z několika důvodů.

Jde o nebezpečí, které obvykle nevidíme. Nikdo by samozřejmě schválně nekonzumoval potraviny doslova potažené plísní. Ale najdeme-li ve skleničce nebo na sýru jen malé ložisko, míváme tendenci ho jednoduše odstranit a v konzumaci pokračovat. Je to ale bezpečné?

Následky se neprojeví okamžitě – je to spíše dlouhodobý proces

Přiznejme si to – jen málokomu bývá špatně okamžitě po spotřebování prošlého jídla. Právě odtud se potom berou rodinné příběhy typu: „Vy s tím ale naděláte. Tuhle jsem našla ve spíži plesnivou marmeládu, plíseň seškrábla, udělala buchty a nikomu nic nebylo.“ Jen opravdu citliví jedinci se budou potýkat s bolestmi žaludku nebo dokonce průjmem.

Plíseň na chlebu

Foto: Pixabay

Nebezpečí se ovšem skrývá jinde. To, co vidíme jako plíseň, jsou vlastně plodnice. Ty však ke svému růstu potřebují pořádné zázemí v podobě podhoubí (mycelia), a to se už v tuto chvíli obvykle táhne skrz naskrz celou potravinou. Nachází se v něm aflatoxiny, což jsou nebezpečné rakovinotvorné látky. Pokud tedy jednou sníme něco, co není úplně v pořádku, nejspíš se nám nic nestane. Ovšem pravidelná konzumace „jen trochu“ plesnivých potravin, protože „to přece nevyhodím“ nám může v těle vytvořit doslova časovanou bombu. Tak dlouho se totiž aflatoxiny sbírají, až onen pomyslný hrnec přeteče…

Když je plíseň jenom na víčku

Ale život není vždy tak jednoznačný. Co si počít s povidly nebo zavařeninou, u níž je ložisko plísně omezeno právě a jen na horní stranu víčka? Většina odborníků samozřejmě radí vyhodit, jiní však poukazují na to, že po skle se plíseň nešíří a nehrozí tedy kontaminace zbylého obsahu sklenice. Odpověď bohužel není jednoznačná – pokud se chcete do marmelády pustit, tak jen na vlastní riziko. A každopádně se vyplatí víčko omýt a potřít alkoholem (to pomáhá i ve chvíli, kdy marmelády a kompoty teprve ukládáte do spíže).

Co dělat, když omylem zkonzumujete plesnivou potravinu

Ano, může se to stát. S chutí se pustíte do chleba, abyste až po třetím krajíčku zjistili, že na druhém konci už plesniví. Olíznete domácí povidla, a až později najdete plíseň na víčku… V takovém případě není třeba panikařit. Ale chcete-li si být jistí, že vám od toxinů žádné nebezpečí nehrozí, dopřejte si pořádnou proci živočišného uhlí. To totiž umí většinu škodlivých látek navázat na sebe a odvést z těla.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.lidovky.cz/relax/zdravi/seskrabnete-plisen-a-jite-zavareninu-rozhodne-ne-zkysle-mleko-dejte-do-buchet.A150602_111904_ln-zdravi_ape

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.