Jak posílit imunitu pomocí pohybu
Pravidelná fyzická aktivita je základem zdravého životního stylu a velkou mírou přispívá k celkovému zlepšení zdravotního stavu. Není však jen preventivním opatřením proti nejrůznějším infekcím, ale posiluje celý imunitní systém.
Abyste mohli blahodárné účinky pravidelného pohybu využívat v té nejvyšší míře, je nutné uvědomit si, kolik pohybu je optimální dávkou právě pro vaše tělo, jaká délka, intenzita a četnost jsou pro vás ideální. Pokud byste pohyb přeháněli a dostatečně neodpočívali, můžete svou imunitu naopak snížit.
Jak tedy na pohyb a cvičení, abyste zvolili variantu, která bude vašemu imunitnímu systému prospívat? Zhodnoťte svůj zdravotní i fyzický stav a pokuste se poslouchat to, co vám vaše tělo naznačuje, abyste se zbytečně nepřepínali.
Obecné zásady pro cvičení a fyzickou aktivitu
Intenzita a četnost cvičení jsou značně individuální, ale některé zásady je možno formulovat obecně. Pro posílení imunity je dobrou volbou takové cvičení, které trvá přibližně jednu hodinu a vyznačuje se střední až vyšší intenzitou. Každodenní pohyb různého charakteru zlepšuje jak imunitu, tak metabolismus. Pozor však na přílišné množství cvičení a pohybu vysoké intenzity, imunitní systém by naopak oslaboval a vyžadoval delší čas na relaxaci. Mezinárodní výzkumy doporučují dospělým dvouapůlhodinovou až pětihodinovou aktivitu aerobního charakteru se střední intenzitou nebo alespoň hodinu aerobní aktivity s vysokou intenzitou. Nejméně dvakrát týdně by lidé měli provádět taková cvičení, při kterých protáhnou a posílí svahy celého těla.
Jak podpořit rychlé zvýšení fyzické kondice
Jednou z metod, o které se v současnosti často hovoří, je vysoce intenzivní intervalový trénink, který je znám pod zkratkou HIIT. Populární je zvláště u jedinců, kteří chtějí zhubnout rychle, a stejně rychle a bez vynaložení velké námahy a času posílit fyzičku. Pokud se chcete hýbat cíleně, máte k dispozici právě HIIT cvičení nebo kardio trénink. Kardio trvá od půl hodiny do jedné hodiny a jde o trénink při nízké nebo střední intenzitě. Tempo je celou dobu stejné a tepová frekvence nižší. HIIT trénink není delší než půl hodiny. Po krátkém zahřátí a zklidnění organizmu se střídají části cvičení s nižší intenzitou a úseky s maximální zátěží. Opatrní by při HIIT tréninku měli být ti, kdo mají problémy se srdcem nebo dýchací obtíže.
Jakým způsobem cvičení posiluje imunitu
Přemýšleli jste někdy o tom, proč právě cvičení posiluje imunitu? Cvičení tzv. nakopává imunitu buněk, protože zvyšuje jejich oběh. Tělo tak dříve zjistí možnou infekci a stihne si připravit obranu. Dochází také ke zvýšení tělesné teploty, zvláště při intenzivnějším cvičení. Zpomaluje se tak množení baterií.
Pokud cvičíte pravidelně, je lepší a kvalitnější i váš spánek. Snižuje se i riziko mnoha chorob, jako jsou kardiovaskulární onemocnění, cukrovka nebo vysoký cholesterol. Snižuje se míra stresu a člověk se lépe vyrovnává s depresemi. Pravidelný pohyb pozitivně ovlivňuje i náladu a chování. Snižuje se tím míra zánětů, to platí při cvičení při střední intenzitě a dostatečném odpočinku. V tom případě se snižuje i riziko chronických zánětů.
Cvičení vyžaduje i kvalitní oblečení
Ať si zvolíte jakýkoli druh cvičení nebo sport, budete potřebovat patřičné sportovní oblečení v kvalitě odpovídající náročnosti pohybu. Můžete pořídit klasickou lehkou teplákovou soupravu nebo funkční sportovní oblečení. Pro všechny druhy oblečení platí to, že se v nich musíte cítit dobře a že vám budou pomáhat odvádět pot a nebudou těsné.
I zde však hrají svou roli trendy. Doba trenýrek a bílých triček je již dávno pryč. Je jedno, jestli cvičíte venku nebo ve fitku, všude se setkáte s tričky různých barev a s nápisy, popřípadě tričky známých značek jako je tričko Adidas, Nike tričko, tričko Puma a další. Ty pak doplňují kalhoty, kraťasy, legíny a jiné oblečení. To vše můžete doplnit mikinou a funkčním spodním prádlem.
Nezapomeňte na sportovní boty
Rozhodli jste se cvičit, sportovat, chodit do posilovny? V každém případě bude zárukou úspěchu dobře vybraná obuv. Dbejte na to, že každý sport a pohyb vyžaduje specifickou obuv. Nespoléhejte na to, že si vystačíte s jedním párem bot. Budete-li běhat, potřebujete měkčí a pružné boty. Měly by být volnější a podrážka se bude řídit terénem, ve kterém budete běhat.
Na fitness a podobné sporty potřebujete prodyšné tenisky s protiskluzovou podrážkou a tlumením otřesů. Na posilování zase boty, které udrží nohu stabilní. Vždy záleží na typu sportu na povrchu, na jakém se budete pohybovat. Ideální dobou pro nákup je večer, kdy jsou nohy zvětšené a rozšířené. A vyplatí se vždy vyzkoušet obě boty. Jen tak si budete jisti, že váš výběr byl správný.
Zdroje info: idnes.cz, D-sport.cz
Náhledové foto: Unsplash
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.