Jak poznat kvalitní brambory a který varný ty zvolit?
Milujete brambory a připravujete z nich pokrmy opravdu často? Pokud ano, můžete se směle zařadit po bok většiny lidí. Češi prostě tuto zeleninu mají moc rádi a používají na různé způsoby. Jen pro zajímavost, v Čechách i na Moravě hrají prim brambory mající tmavou slupky a sytě žlutou dužinu. Červeným bramborám majícím spíše bílou dužinu se lidé spíše vyhýbají, protože je považují za krmné. Jde spíše o zvyk než o cokoli jiného. Z hlediska tvaru se volí brambory oválné a podlouhlé. Kulaté lidé všeobecně moc nemusí.
Několik varných typů
Mimo již zmiňovaných charakteristik přibyla v poslední době ještě jedna. Je jím varný typ brambor. Právě on charakterizuje vlastnosti brambor po varu. Pokud brambory připravujete často, vyplatí se mít hned několik varných typů.
VARNÝ TYP A
- je označen zelenou barvou
Tyto brambory jsou typické pevnou a tuhou dužinou. Po varu je jemná až středně jemná. Moučnaté jsou tyto brambory je trošku. I když budete hlízy dlouho vařit, nedojde k jejich rozvaření. Ideální jsou do salátů. Výborné jsou ve slupce. Hodí se jako příloha.
Brambory: Zdroj obrázku Pixabay.com
VARNÝ TYP B
- je označen červenou barvou
Tyto brambory jsou typické polopevnou, sušší a jemnou dužninou po varu. Moučnaté jsou pouze mírně. Optimální využití mají ve formě přílohy. Použít je můžeme i do těsta nebo jako součást salátů.
VARNÝ TYP C
- je označen modrou barvou
U varného typu C se setkáváme s měkkou dužinou po varu. Hlízy jsou moučnaté a po varu se rozpadávají. Rozvaří se takřka ihned. Hodí se proto hlavně do kaše, péct se dají ve slupce v alobalu. Vynikající jsou na bramboráky a placky.
VARNÝ TYP D
Tyto brambory jsou určené pro průmyslové zpracování.
Grilované brambory: Zdroj obrázku vlastní archiv Radka Štěpána
Jak optimálně nakoupit brambory
V první řadě je třeba vědět, za jakým účelem budete brambory používat. Rané brambory by se měly použít pro okamžitou spotřebu. Varným typem označovány nejsou a jejich slupka je úplně tenká. Pozdní brambory neoznačené varným typem nekupujte. Pozor na mechanicky poškozené hlízy, budou se velmi rychle kazit.
Brambory: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.