Jak poznat vyhoření u matek: Známky, příčiny a řešení
Ženy jsou sice mistryněmi multitaskingu, ale díky své síle jsou také nejvíce ohroženy vyčerpáním. To platí zejména pro matky, které se starají nejen o sebe, ale také o svou rodinu. Je známo, že mysl se unaví dříve než tělo. Proč je vyhoření u matek tak časté a co můžete udělat pro to, abyste ho zvládli vy i vaše rodina?
Co je to syndrom vyčerpané matky
Při každodenním rozhodování zažívají ženy vyšší míru stresu a úzkosti než muži. Ti mají tendenci rozhodovat se na základě faktů a vylučují emoce. Ženy se naopak rozhodují se na základě faktů i emocí.
Emocionální zátěž se zvyšuje, když se snaží sladit úspěch v práci, primární péči o děti doma, zvládání domácích prací. Vedení seznamu úkolů v hlavě je také vyčerpávající, takže zvládání všech těchto úkolů je zdrcující a vede k vyhoření. Žonglování s duševním cvičením a pocitem viny z toho, že nic nezvládáme dokonale, mohou způsobit kolaps.
Příznaky vyhoření a jak ho rozpoznat
- Nedostatek energie a únava – fyzická únava, duševní únava, nízká energie poruchy spánku
- Negativní emoce a cynismus – smutek, úzkost, podrážděnost a prožívání stresu a studu kvůli pocitu viny za mateřství
- Slabá výkonnost
- Odříznutí od sociálních sítí a podpůrných systémů
- Ztráta zájmu o věci, které rádi děláte
- Větší starosti nebo pocit, že jste jako rodič neschopní
- Uzavíráte se do sebe
- Určité aspekty života a povinnosti vám přijdou nesplnitelné
Naučte se žít s nepořádkem
Sociální média nám vnukla myšlenku, že naše domovy by měly vypadat jako příspěvek na Instagramu. Někdy ale můžete mytí nádobí nebo vysávání odložit o den a někdy se musíte smířit s tím, že všechno nebude dokonalé.
Přestaňte si hrát na srovnávání
To, že váš soused v 17.30 hod. položí na stůl jídlo o třech chodech, neznamená, že jste selhali, když jste k večeři podávali cereálie. Odhoďte nálepku „superženy“. Přijměte fakt, že v některých oblastech svého života jste skvělí, ale v jiných na sobě ještě pracujete.
Naučte se říkat NE
Čím více říkáte „ano“ ostatním, tím více říkáte „ne“ sami sobě. Přehodnoťte své povinnosti a naučte se být spokojeni s tím, že můžete věci nechat být.
Dýchejte a hýbejte se
Neustálý tlak může způsobit nadměrnou produkci stresového hormonu kortizolu, který působí v těle spoušť. To může vést ke zhoršení paměti, změnám nálady a přibývání na váze.
- Zhluboka dýchejte: během dne se pomalu a zhluboka nadechujte. Dechová cvičení také pomáhají převést tělo do uvolněnějšího stavu bez stresu.
- Cvičení: fyzická aktivita pomáhá odbourávat stres a má i další zdraví prospěšné účinky.
- Meditace: Můžete ji provádět dokonce i při usínání.
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5996184/, https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S2666915321000184
Náhledové foto: Pixabay