Jak poznáte v obchodě kvalitní chléb? Podle jednoduchých tipů
Rádi jíte čerstvě upečený chléb, který je voňavý a měkký, že byste ho nejraději snědli celý a bez ničeho? Ale ne vždy se vám to podaří — a ať už si v obchodě nechtěně vyberete chléb ostřílenější, nebo čerstvý, v podstatě nebudete spokojeni. S našimi tipy se vám to už nikdy nestane — už nikdy si domů nepřinesete špatný chléb!
1. Kváskový chléb
Peče se klasickým způsobem z běžného žitného kvasu, a to buď třístupňovou, nebo zkrácenou přípravou. Tento druh chleba získává svou obvyklou chuť a vůni díky kvásku a biochemickým formám uvnitř. Zpravidla se do kvásku přidává žitná a pšeničná mouka a kyne následně zráním kvasu.
2. S droždím a umělým kváskem
Dnešní rychlá doba si žádá rychlé přípravy. Kvasí za pomoci droždí, ale jeho chuť způsobuje umělý kvas, tj. nekyne normálně. Přestože tento druh kváskového chleba může svým vzhledem připomínat kvásek, podle chuti je od sebe rozeznáte.
3. Tvarové chleby
Běžným příkladem tohoto druhu chleba je žitný chléb, který je tvarován jako kostka. Ohřívá se ve tvaru, protože použitá mouka by mu nedovolila udržet si tvar nebo objem a vznikla by z něj nevábná placka.
Mouka je důležitá
- Pšeničný je chléb obsahující nejméně 90 % pšeničné mouky a zbytek, například žitnou mouku.
- Žitný naopak obsahuje nejméně 90 % žitné mouky.
- Žitno-pšeničný nebo pšenično-žitný—převažuje jedna složka nad druhou. V předchozím chlebu je více žita než pšenice, v druhém je tomu naopak. V obou případech musí být podíl většiny muk, které ukazují druh chleba, vyšší než 50 %. Zbytek musí být vyšší než 10 %.
- Celozrnný — obsahuje nejméně 80 % celozrnné mouky. Lze jej zaměnit za vícezrný, v němž jsou kromě pšenice nebo žita obsaženy další obiloviny, zelenina nebo olejniny, a to nejméně v množství 5 %.
- Speciální — kromě obilovin jsou zde olejniny, pšenice / brambory v množství nejméně 10 %.
Jak vypadá kvalitní chléb?
Chléb by měl být vypouklý, ale ne rovný nebo objemný. Vnější strana by měla být zářivě hnědá, bez jiskřivého kousku. Také musí být pružný, propustný, bez dutin a propečený. Měl by být cítit jako běžný chléb.
Jak poznáte kvalitu chleba ihned?
Podle pohledu
Pokud je chléb pokřivený nebo, byl silně zahřátý a špatně kynul. Vnější strana nesmí být spálená. Na druhou stranu se může lámat. Ani nemá být špinavý, jinak nebyl připraven na čistém topném tělese.
Podle hmatu
Při stlačení korpusu by se chléb neměl propadat, jinak může být jeho vnější strana odfouknutá, což svědčí o vadě kvality.
Podle rozkrojení
Po rozkrojení by měl být pružný a po zmáčknutí se vrátit do svého původního stavu. Pokud je příliš mokrý a mastný, může být chléb nedopečený.
Zdroje info: ireceptar.cz, idnes.cz
Náhledové foto: Pixabay