Jak poznáte, že trpíte nedostatkem železa?
Nedostatek železa bývá jedním z nejčastějších nutričních deficitů. Navíc ženy jsou v tomto případě ohroženější skupinou. Co je příčinou a jak se nedostatek železa projevuje v našem těle nebo jak tyto příznaky rozpoznáme?
Co způsobuje nedostatek železa?
V procesu krvetvorby je železo zásadním prvkem. Naše tělo ho potřebuje k tomu, aby se vytvořil hemoglobin, tedy bílkovina v červených krvinkách, která se podílí na přenosu kyslíku do těla. Pokud tělo nemá hemoglobinu dostatek, nemají ani svaly a tkáně dostatek kyslíku a nejsou tak schopny ani účinně pracovat. Tento stav se nazývá anémie neboli chudokrevnost. Anémie však kromě nedostatku železa může mít i jiné příčiny jako např. velké krvácení při úraze, nedostatek kyseliny listové, nedostatek vitamínu B atd. Nedostatek železa je ale tou nejčastější příčinou.
Příznaky nedostatku železa
Nejčastějším důvodem nedostatku železa v krvi je nesprávná strava či zánětlivá onemocnění. Mezi nejčastější symptomy/ příznaky patří neobvyklá únava a i při malé fyzické zátěži cítíte vyčerpání, extrémní únavu a zadýcháte se i po schodech do prvního patra. Dalším příznakem je bledost zejména ve tváři. Nedostatek železa totiž způsobuje, že krev je světlejší. Při vyšším stupni anémie se mohou přidat bolesti hlavy spolu se závratěmi nebo hučením v uších. Protože se tělo snaží orgány zásobovat kyslíkem, zvýší se také srdeční činnost a objevuje se bušení srdce či nepravidelný rytmus. Nedostatek železa se může také projevit opakovanými infekcemi a zhoršeným hojení ran. Anémie se často vyskytuje i se syndromem neklidných nohou, tedy s mravenčením, brnění a bolestmi nohou. V neposlední řadě jsou to ještě náhlé pocity úzkosti nebo zhoršená koncentrace.
Železo v potravinách
Léčba se odvíjí od závažnosti onemocnění. U nižších stupňů anémie postačí úprava stravy a užívání vitamínových přípravků s obsahem železa. Léčbu je také dobré doplnit vitamíny a bylinkami, které pomáhají železo vstřebávat. Mezi potraviny bohaté na železo patří např. kopřiva, pažitka, bazalka, medvědí česnek, špenát, hrášek, rajče. Z ovoce je to pak rakytník, borůvky, meruňky, švestky, rybíz. Vhodné jsou i potraviny z žitné mouky, ovsa, dýně či čočka.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o zdraví, přírodu,cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.