Jak předcházet vzniku zánětů v těle
Dnes se společně zaměříme na vznik zánětů v lidském organismu. Konkrétně si povíme pár rad, které mohou fungovat jako prevence vůči takovým neduhům. Co dělat, aby u vás záněty nevznikaly? Pojďme si na tuto otázku odpovědět.
Omezte negativní vlivy
První si řekneme faktory, které mohou naopak nastartovat zánětlivé procesy ve vašem těle. Prevence zánětů pak bude spočívat v jejich odbourání nebo alespoň omezenému styku s nimi. Jde například o znečištěné ovzduší, chronický stres, nadváha, kouření, konzumace některých druhů potravin a samozřejmě málo pohybu. To vše pak může vést k zánětům a chronickým onemocněním. Právě odbourání těchto věcí z vašeho života, může mít za následek menší riziko propuknutí zánětlivých onemocnění.
Které faktory naopak před zánětem chrání?
Níže uvedené faktory naopak mohou pomoci v boji proti zánětům. Minimálně v jejich prevenci. Mohou také však před záněty aktivně chránit. Pomůžou například takové potraviny, které jsou bohaté na antioxidanty, polyfenoly a další zdravé látky. Jde například o ovoce a zeleniny, olivový olej, libové maso, ryby, oříšky a semena. Poslední dvě jmenované potraviny snižují zánět a riziko výskytu kardiovaskulárních chorob. Stejně tak cukrovky. Mezi takové zdravé potraviny patří i zelený čaj a nejspíše i na flavonoly a polyfenoly bohatá káva s kakaem.
Kvalitní spánek
Posledním faktorem, který může předcházet zánětům v organismu je spánek. Dostatek zdravého a kvalitního spánku může být totiž rozdílovým hráčem v boji se zánětlivými onemocněními. Naopak nepravidelný a nekvalitní spánek totiž zvyšuje krevní tlak a může způsobovat cukrovku či ischemickou chorobu srdeční. Navíc, pokud máte špatný spánkový režim, zvyšuje se u vás hladina stresových hormonů. Právě stres je již zmíněným negativním faktorem, který může způsobit zánětlivé onemocnění.
Náhledové foto: Pixabay
Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.