Jak předejít infekci ušního lalůčku: Pozor na nikl a hygienu
Infekce ušního lalůčku je opravdu nepříjemný problém, který může postihnout mnoho z nás. Více náchylní jsou ti, kteří nosí piercing nebo náušnice. Šperky mohou způsobovat bolest, otok a zarudnutí, které narušují každodenní pohodlí. Příčinou bývá často nedostatečná hygiena, reakce na nikl nebo příliš častá manipulace s náušnicí.
Příznaky infekce ušního lalůčku
Infekce ušního lalůčku se obvykle projevuje zarudnutím a otokem v oblasti ucha, v některých případech vzniká i hnisavý výtok. Mezi další časté příznaky patří svědění, pálení, bolest při dotyku nebo při manipulaci s náušnicí. V závažnějších případech se přidá horečka a zánět se začne rozšiřovat. V takovém případě je nutní ihned vyhledat lékařskou pomoc.
Nikl je častým alergenem
Jedním z nejčastějších spouštěčů infekcí a podráždění ušních lalůčků. Kov je běžně používán v levnějších špercích a je známý jako silný alergen. Kontakt s niklem může způsobit alergickou reakci, která vede k podráždění kůže, zarudnutí a svědění.
V případě, že máte citlivou pokožku nebo jste náchylní k alergiím, doporučuje se volit náušnice z hypoalergenních materiálů, jako je chirurgická ocel, titan, zlato nebo stříbro. Tyto kovy tolik nezpůsobují výše zmíněné problémy.
Častá manipulace s náušnicemi jen zvyšuje riziko infekce
Jednou z největších chyb je neustálá manipulace s náušnicemi, zejména krátce po jejich nasazení. Každý dotek zvyšuje riziko přenosu bakterií a nečistot. A také čím více hýbete náušnicí, tím více dochází k poškození kůže a usnadníte tak vniknutí bakterií do organismu.
Hygiena je základní pilíř úspěchu
Hygiena je základem všeho. Když si uši neudržujeme čisté, bakterie a nečistoty mohou proniknout do rány nebo do místa propíchnutí a způsobit zánět. To platí zejména u nově propíchnutých uší, které jsou velmi citlivé na vznik infekce.
Aby se předešlo infekci, je důležité pravidelné čistit jak ušní lalůčky, tak náušnice za pomocí antiseptických roztoků nebo solným roztokem. Při koupi nového piercingu by se tato péče měla provádět alespoň dvakrát denně, stejně jako každodenně nošené náušnice.
Zdroje info: https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC7330428/, hledamzdravi.cz
Náhledové foto: Pixabay