Jak překonat krizi středního věku? Měli byste se věnovat něčemu, co vás baví
Když je člověk mladý, tak si svou smrtelnost většinou moc nepřipouští. Je to něco, co je ještě hodně vzdálené. Jakmile se mu ale začne nebezpečně blížit padesátka, začne najednou hodnotit svůj dosavadní život a zjišťovat, co všechno se mu nepodařilo vykonat. A najednou se přihlásí krize středního věku.
Co je to krize středního věku
Termín „krize středního věku“ poprvé použil Elliot Jaques už v roce 1965. Ve své podstatě se jedná o psychologickou krizi, která přichází po 45 roce věku, kdy si člověk začne uvědomovat nevyhnutelnost smrtelnosti. Najednou vidí, že na zvládnutí svých snů má méně času. A kdoví, jestli se mu vůbec podaří si je splnit. Člověk se musí v této době vyrovnat se stárnutím svých rodičů i tím, že mu děti vylétly z hnízda. I kvůli tomu se mohou objevit deprese, úzkosti a pocity lítosti.
To často vede ke změnám v životě – mění se partneři, mění se životní styl, někdo propadne plastickým operacím, aby si zachoval věčné mládí. S krizí středního věku jsou spojeny také fyzické změny – pokožka ochabuje, přibývají vrásky a šedivějí vlasy, někdo přibývá na hmotnosti. Mládí je prostě pryč a do důchodu ještě daleko.
Jak se vyrovnat se změnami ve středním věku
Stárnutí je přirozeným procesem, který se nevyhne žádnému člověku. Vyrovnat se s tímto faktem znamená přijmout ho jako něco, co prostě přijít musí a změnit to nijak nelze. Člověk by měl být pokorný k životu a vděčen za to, co se mu doposud podařilo. Určitě toho není málo. Vždy je možné život naplnit něčím novým.
I tehdy, kdy už jsou děti dospělé a své rodiče příliš nepotřebují. Maximálně na hlídání vnoučat. Od toho tu je například Univerzita třetího věku, která nabízí celou řadu zajímavých programů, jež je možné studovat. Někdo se vrhne na cizí jazyky, jiný se začne věnovat malování, hudbě nebo se přihlásí do Klubu českých turistů.
Manželský život ve středním věku
Bohužel ve středním věku dostává manželský život pořádně zabrat. O zapálených lýtek mužů i žen by se daly napsat romány. Dlouhodobé vztahy se často rozpadají, protože jeden z partnerů nabyl dojmu, že si v životě nic neužil. Staré manželky jsou měněny za nové a výkonnější modely. Zakládají se nové rodiny i s miminy.
Foto: Pixabay
Buďte aktivní
Pro duševní zdraví je prospěšný pobyt v přírodě. Turistika, jízda na kole, plavání, kempování – to vše se v ní dá dělat. Ve středním člověku by se měl člověk věnovat něčemu, co ho baví a naplňuje. Je to ideální doba na aktivity, na které nikdy nezbýval čas. Jsou lidé, kteří se pustí do psaní knih nebo se konečně začnou dostatečně věnovat svému koníčku, jenž musel být upozaděn.
Zdroj: wikipedia.org; https://cs.wikipedia.org/wiki/Krize_st%C5%99edn%C3%ADho_v%C4%9Bku
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.