Jak překonat podzimní únavu. Zdravé návyky pro lepší náladu
Podzim je fascinujícím obdobím, kdy příroda odhaluje svou proměnlivou krásu, a s ní se mění i naše nálady a pocity. Barvy listí a chladnější dny přinášejí osvěžení, ale mohou také vyvolávat stres, úzkost či melancholii. V tomto článku se zaměříme na účinné strategie, jak podpořit svou duševní pohodu a naučit se zvládat nečekané výzvy, které podzimní měsíce mohou přinést. Prozkoumáme různé praktiky, jež vám pomohou zachovat rovnováhu a vnitřní klid, a ukážeme si, jak se s těmito změnami vyrovnat s lehkostí a odolností.
Ranní protažení
Každé ráno máte možnost nastartovat svůj den naplno a pozitivně ovlivnit svou energii a náladu. Jedním z účinných způsobů, jak toho dosáhnout, je krátké protažení, které probudí a zaktivuje celé vaše tělo. Kromě toho, že protažení pomáhá uvolnit svalové napětí a zlepšit flexibilitu, má také pozitivní vliv na naše psychické zdraví, jelikož během cvičení dochází k vyplavování endorfinů, tedy hormonů štěstí, které přispívají ke zlepšení nálady a celkovému pocitu blaha. Zkrátka stačí věnovat jen několik minut ranní rozcvičce, abyste se cítili fit na nový den.
Spěte, pracujte a žijte
Dobrý způsob, jak udržet svou duševní pohodu během podzimního období, je zorganizovat si den tak, aby byl vyvážený a plný péče o tělo a mysl. Začněte tím, že rozdělíte svých 24 hodin na tři stejné části, počínaje osmihodinovým spánkovým režimem. Následně věnujte osm hodin svého dne pracovním povinnostem a ve zbylém čase se zaměřte na vlastní zájmy.
„Důležité je umět relaxovat, ideálně si najít vhodného koníčka, který vás naplňuje a zároveň si při něm odpočinete a na chvíli zapomenete na každodenní povinnosti a starosti. Zní to jednoduše, ale pro mnoho lidí je to problematické. Klíčové je dostatečně odpočívat. Vedle koníčků a relaxace, byste měli udržovat dobré vztahy v rodině, na pracovišti a mezi kamarády. Někdy to není jednoduché, ale minimálně byste se měli o tento stav pokusit,“ říká David Buchta, propagátor zdravého životního stylu a zástupce značky Feminus.
Snídaně jako základ dne
Jak často se vám stane, že jste po ránu ve skluzu a snídani úplně přeskočíte? Pokuste se změnit svůj přístup a věnovat jí větší pozornost, protože snídaně představuje základní stavební kámen nového dne. Zde je pár nápadů na jednoduchá jídla, u kterých vám samotná příprava zabere pouhých pár minut:
- Ovesné vločky s ořechy a ovocem
- Celozrnný toust s avokádem
- Míchaná vajíčka
- Smoothie s ovocem a zeleninou
- Tvaroh s ovocem a medem
Tyto snídaně jsou nejen rychlé na přípravu, ale také vám poskytnou potřebné živiny a energii pro začátek dne. Můžete si je přizpůsobit svým preferencím a zkombinovat různé ingredience podle vaší chuti.
Foto: Pixabay
Zastavte se na chvíli
Nepřehlížejte sami sebe, zejména pokud jste měli náročný den. Udělejte si čas pro sebe a zaslouženě se odměňte. Může to být relaxační lekce jógy nebo naopak funkční trénink. Zároveň pokud vám momentálně není do cvičení, uvařte si váš oblíbený čaj, zabalte se do teplé deky a pusťte si film nebo se ponořte do knihy, která vás baví. Zkrátka dopřejte si prostor pro to, co vám dodává dobrý pocit a energii.
Uvolněte své tělo a mysl
Přichystali jsme si pro vás pár tipů na to, jak zklidnit mysl, snížit stres a zlepšit celkový vnitřní stav skrze některá dechová cvičení:
- Metoda 4-7-8 – Pro tuto techniku dýchání je vhodné si zvolit místo, kde si budete moci vzpřímeně sednout nebo lehnout. Zavřete ústa, pomalu vdechujte nosem a napočítejte do čtyř. Poté zadržte dech a počítejte do sedmi. Nakonec pomalu vydechněte na osm dob. Aby cvičení bylo účinné, zopakujte ho alespoň čtyřikrát.
- Technika kontrolovaný dech – Zhluboka se nadechněte a napočítejte do tří, pak v průběhu šesti dob pomalu vydechněte. Následuje krátká pauza před dalším nádechem. Opět se nadechněte na tři doby, napněte svaly a krátce zadržte dech. S výdechem na šest dob uvolněte svaly. Zaměřte se na zpomalené vydechování. V případě, že vás postihne záchvat paniky, opakujte toto cvičení alespoň desetkrát.
Silná imunita za každého počasí
Podzim je obdobím, kdy se mění počasí a nároky na naše tělo se mohou zvýšit. Dny se krátí a nedostatek světla na nás může mít negativní vliv. Mějte na paměti, že rozmanitá strava bohatá na vlákninu, vitamíny a minerály hraje klíčovou roli pro vaši imunitu a celkový komfort.
„Užívání doplňků stravy na podzim může být skvělým způsobem, jak si zlepšit zdraví a náladu. Vitamínové a minerální doplňky jsou nejúčinnější, pokud jsou užívány podle pokynů zdravotníků a v kombinaci se zdravou stravou,“ říká David Buchta.
Zdroje info: Autor, https://www.nimh.nih.gov/health/publications/seasonal-affective-disorder, www.feminus.cz
Náhledové foto: Unsplash
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.