Jak přežít období „a proč“ u dětí ve zdraví – několik šikovných tipů
Jak přežít období „a proč“ u dětí ve zdraví – několik šikovných tipů. Malé děti mají období, kdy se zaměří na jednu oblast, o které chtějí vědět všechno a chtějí se stále zdokonalovat. Nastává období otázky „A proč?“, což pro některé maminky může být velmi namáhavé. Zvlášť pokud zrovna o tom daném tématu nevědí tolik, kolik by dítě vědět chtělo.
Zdravá zvědavost může přerůst v nekonečný kolotoč
V určitém okamžiku přichází fáze „proč?“, na kterou vás ale nikdo nepřipraví. Příval otázek může být tak velký, že vám z toho půjde hlava kolem. Většina maminek si myslí, že se tohle období dá přežít, když ale přijde, stačí pár dní a už máte chuť dítě „vypnout“. Bohužel to ale nejde a je jen na nás, jak mu budeme na všetečné otázky odpovídat.
Na některé otázky ale odpověď prostě není, to ale dítěti těžko vysvětlíte. Vydrží klidně hodinu ptát se dokola na stejnou otázku, dokud nedostane odpověď. Děti se na tuto otázku ptají, protože se jim rychlé vyvíjí levá mozková hemisféra, který umožňuje skutečně zkusit zjistit, jak svět funguje. Každé dítě se vyvíjí vlastním tempem, ale fáze „proč?“ zasahuje hlavně do batolecího věku. Je důležité se pro ně něco naučit.
Foto: Pixabay
Možná si budete chtít vytrhat vlasy a začít křičet, nebo budete mít chuť si nalít víno hned v sedm hodin ráno. Když se vás dítě zeptá na stejnou věc desetkrát po sobě, můžete být buď připraveni odpovědět s trpělivostí, nebo budete psychicky i emocionálně zlomení.
Dítě se otázkami snaží porozumět světu, a to je důležité
Povaha jejich otázek by měla určovat, jak budete reagovat. Některé otázky budou explorativní, některé se budou týkat zpochybnění vašich pravidel. Úkolem každého rodiče je vychovat zdravého a fungujícího člena společnosti, který nebude mít problém se do ní zařadit.
Jejich zvědavost je tak nutné podporovat, ale tak jim vysvětlit, proč zrovna tato otázka není vhodná. Někdy maminka odkáže své dítě s otázkou na dalšího člena rodiny, protože nemá možnost ani čas mu odpovědět. Pro emoční vývoj dítěte je ale důležité, aby vědělo, že rodiči záleží na tom, co si myslí. Ukažte mu, že je v pořádku být zvědavý a podpořte jeho sebedůvěru.
Zdroj: https://www.rodinnasit.cz/vychova-a-pece/jak-reagovat-na-vysvedceni-u-deti-vyrustajicich-v-nahradnich-rodinach/, https://michaelavancatova.cz/7-kroku-ke-spokojenemu-detstvi-nejen-podle-psychologu/
Náhledové foto: Pixabay
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.