Jak řešit ihned úraz hlavy
Hlava patří mezi nejvíce rizikové oblasti lidského těla. Díky své poloze i složení je nejvíce ohrožena a právem se o ni obáváme ze všech částí svého těla nejvíce. U úrazů hlavy je třeba rozlišit co nejlépe jejich závažnost. Míra je mnohdy poměrně těžko určitelná. Často ale bývají na první pohled patrné. Příčiny úrazů hlavy se mohou různit, nicméně nejčastěji se jedná o pády z kola, na lyžích, úrazy při dopravních nehodách a další situace.
Hlavní projevy úrazů hlavy
Úrazy hlavy se mohu projevovat různými způsoby. Často se jedná o na první pohled viditelnou ránu, ze které pryští krev. Jinak může jít také například o deformace kostí v případě zlomeného nosu. Jednat se může o maximální bolest hlavy, anebo také o nevolnosti vedoucí ke zvracení. Člověk bývá většinou bledý a je mu mdlo. Může mít také nepravidelný dech a chvilkové ztráty paměti. Zapomenout nemůžeme ani na případné zmatení a šok.
Jaká jsou rizika úrazů hlavy
Bohužel s úrazy hlavy většinou souvisejí i další nepříjemná zranění, z nichž bychom mohli jmenovat například poranění páteře. Typický je tento stav při pádu z velké výšky. Při pádu může být pochopitelně poraněn i obličej a v neposlední řadě mozek, u něhož nelze podcenit vůbec nic. Když člověk zvrací, vypovídá to o prodělaném otřesu mozku. V tomto momentu musí být v maximálním klidu.
Jak jednat při úrazu hlavy
V první řadě je třeba při úrazu hlavy zkontrolovat životní funkce daného člověka. Zjistíte míru všech poranění a zaměříte se na jeho zornice. Musíte se podívat, jestli jsou obě stejně velké, zdali dotyčný nekrvácí z uší či nosu. V každém případě je vhodné zraněnému podložit hlavu. V případě, že je v bezvědomí, raději s tímto člověkem nijak nemanipulujte, mohli byste mu způsobit další třeba i nenávratné poškození páteře. Ihned volejte 155 nebo 112, tedy integrovaný záchranný systém. Operátorka vás celou situací provede a záchranáři přijedou co nejdříve.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.