Jak rychle vystřízlivět? Vyhněte se mýtům o kocovině a jděte na to účinně

Alkoholy

Pokud chceme rychle vystřízlivět, často se uchylujeme k velmi pestré paletě nejrůznějších prostředků. Ale pomůže nám sprcha, káva nebo mastné jídlo k lepšímu odbourávání alkoholu?

Za rozklad alkoholu jsou primárně zodpovědná játra. Rychlost vystřízlivění tedy záleží právě na nich a nic nemůže způsobit, aby pracovaly rychleji, než je v jejich možnostech. Soustředit se tak musíte spíše na prevenci.

Jak vlastně vzniká opilost?

Je za ni zodpovědný za ethylalkohol (ethanol) – bezbarvá, hořlavá kapalina s intenzivním aroma a výraznou chutí. Velmi rychle se vstřebává do krevního oběhu. Proto začínáme první známky opilosti cítit do 10 minut. Nejvyšší koncentrace alkoholu v krvi pak nastupuje za 2-3 hodiny. Ovšem tato doba se může lišit – záleží na vaší odolnosti, zkonzumovaném jídle apod.

Víno

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Jak probíhá střízlivění

Eliminace ethylalkoholu je bohužel mnohem pomalejší než absorpce (trvá dle stupně i několik desítek hodin). Právě proto nám ráno po probuzení ještě v těle koluje mnohdy velké množství alkoholu, což může způsobit následující symptomy kocoviny:

  • bolest hlavy
  • fotofobie
  • suchost v ústech
  • slabost
  • třes končetin
  • podrážděnost
  • nevolnost a zvracení

Kromě alkoholu však za to mohou i další faktory: hypoglykémie (nízká hladina cukru v krvi), dehydratace, nedostatek vitamínu B 12, vylučování hořčíku a draslíku z těla apod.

Jak na rychlejší střízlivění? Dodržujte 5 zásad pro rychlejší vystřízlivění

  • Vždy dostatečně jezte – další snížení hladiny glukózy v krvi způsobené půstem zhorší kocovinu následující den.
  • Snižte množství vykouřených cigaret
  • Volte světlý a nikoli barevný alkohol. Tmavé alkoholické nápoje, jako je whisky nebo červené víno, totiž obsahují některé toxiny, které příznaky kocoviny zhoršují.
  • Pijte dostatek vody.
  • Volte nápoje s nižším obsahem alkoholu.

Mýty o kocovině, kterým určitě nevěřte

Káva a energetické nápoje vám pomohou rychleji vystřízlivět

Mnoho lidí si myslí, že po pití alkoholu ho pořádná dávka kofeinu doslova probere. Máme však pro vás špatnou zprávu – kofein prohlubuje dehydrataci a dále podporuje vylučování minerálů. Symptomy zlepšení jsou tedy jen krátkodobé.

Vejce

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Když to ráno pořádně omastíte

Konzumace mastných jídel může pomoci s pomalejším vstřebáváním alkoholu do krevního oběhu, ale určitě nijak neurychlí jeho odbourávání. Navíc kombinace alkoholu a mastných potravin vám může způsobit průjem.

Studená sprcha na probrání

I když nám logika říká, že studená sprcha stimuluje cirkulaci krve v těle, ani tato užitečná vlastnost nemůže urychlit vylučování alkoholu prostřednictvím jater. Bylo provedeno i několik studií, bohužel s negativními výsledky. Studená voda po ránu vás možná trochu probere, ale určitě po ní nebudete střízlivější.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.