Jak se efektivně učit? Tipy nejenom pro školáky, ale i pracující

Učit se

Škola už je v plném proudu, a tak se hodí tipy, jak se učit co nejkratší dobu s těmi nejlepšími výsledky. Při učení se vyplatí látku si pravidelně opakovat a učit se všemi smysly. Opakování je zkrátka matkou moudrosti, jak nám tak často říkali ve škole. Nové informace si budete muset opakovat častěji, poté už postačí méně často. Pokud se znalosti týkají postupu činnosti, je dobré si tuto činnost při učení vyzkoušet.

Zkoušeli jste se učit na různých místech?

Některé studie říkají, že efektivněji se člověk učí, když střídá prostředí. I když pohodlí domova může být příjemné, existuje zde spoustu rušivých elementů, které mohou odvádět vaši pozornost (například televize, osoby žijící s vámi v domácnosti apod.). Cizí prostředí v knihovně, kavárně nebo ve škole prý naše soustředění nenarušují.

Učit
Foto: Unsplash

Co na podporu paměti?

Není třeba užívat „zázračné“ pilulky na podporu paměti. Místo toho se můžete zaměřit na pravidelné fyzické cvičení, které by mělo přirozeně podpořit vaši paměť. Neméně důležitý je dostatečný spánek. Místo, kde se učíte, by mělo být uklizené a zbavené všeho, co by vás mohlo rušit. To znamená, že mobilní telefon na pracovní desku rozhodně nepatří.

Co znamená „učit se všemi smysly“?

Při učení nových informací je dobré číst si je nahlas, takže je nejenom vidíte, ale také slyšíte. Můžete si kreslit vlastní tabulky, psát si grafy, nebo si dohledejte fotografie k dané látce. Zvýrazňujte si důležité informace barevně (pokud máte vlastní studijní materiály) a nové informace se snažte zopakovat vlastními slovy bez nahlížení do textu.

Může se mozek přepracovat?

Není možné se s plnou koncentrací učit stejně efektivně po celý den. Ve skutečnosti jsme soustředění jen po několik desítek minut, a pak už jen bezmyšlenkovitě čteme. Takže pokud máte pocit, že se nemůžete soustředit a nové informace si hůře zapamatováváte, dejte si raději pauzu. Krátká procházka, svačina či prostě jen pobyt venku vám může pomoci znovu se připravit na chvíli, kdy bude třeba otevřít učebnici.

Učit se učením?

Může to znít trochu zvláštně, ale princip je jednoduchý. Poté, co se naučíte novou látku, můžete se pokusit vysvětlit ji někomu jinému – například spolužákovi. Tím si opakujete učivo, čímž se vám ještě více vrývá do paměti.

Zdroje info:

https://aktin.cz/jak-se-efektivne-ucit-ve-skole-i-v-praci

https://www.verywellmind.com/how-to-become-a-more-effective-learner-2795162

https://link.springer.com/article/10.3758/BF03197465

https://www.verywellmind.com/mental-health-benefits-of-exercise-2584094

Foto: Unsplash