Jak se léčí cukrovka 2. typu? Léky nebo inzulinem, dietou a pohybem
Jestliže jste si vyslechli u lékaře, že trpíte cukrovkou 2. typu, nejspíš jste zažili mírný až střední šok. Jak je možné, že nemoc postihla zrovna vás? Současně s léky pravděpodobně dostanete i další doporučení, jak svůj život přizpůsobit nemoci.
Cukrovka 2. typu je civilizační nemocí
O cukrovce 2. typu hovoříme jako o civilizační nemoci. Postihuje zejména osoby s nadváhou a obezitou a s nezdravým způsobem života, ve kterém převažuje konzumace tučných a sladkých jídel a nedostatek pohybu. Pacienti jsou obvykle lékařem upozorněni na nutnost zbavit se svých přebytečných kilogramů, což může vést ke zlepšení stavu.
Jak zhubnout při cukrovce
Součástí léčebného plánu u cukrovky 2. typu je také pohybová aktivita. Ta přispívá k lepší fyzické kondici, k lepší kompenzaci cukrovky a také ke zhubnutí. Diabetik nemůže experimentovat s omezováním jídla ani s extrémním sportováním. Mohlo by to totiž vést ke vzniku hypoglykémie, což je nízká hladina krevního cukru, která může skončit i kómatem. Proto je nutné dodržovat režim jídla, a to ve formě alespoň pěti porcí – snídaně, svačina, oběd, svačina a večeře, případně druhá večeře.
Hubnutí při cukrovce tedy musí být pozvolnější než u zdravého člověka, a to nejlépe s úbytkem půl kilogramu za měsíc. Ideálním pohybem se jeví rychlá chůze, běh, plavání, jízda na kole, jóga. Při cvičení je třeba dodržovat pitný režim a měřit hladinu glykémie.
Foto: Pixabay
Dieta u cukrovky 2. typu
Vzhledem k tomu, že diabetik 2. typu má tendenci přibírat na hmotnosti vzhledem k celoživotnímu vývoji metabolického syndromu, tak jeho dieta musí být méně kaloricky vydatná. Obvykle se také jedná o osoby staršího věku s nižší fyzickou aktivitou. Zásadní je zde omezení tuku, pestrá racionální strava založená na dostatku všech základních živin, minerálů a vitamínů. Strava by měla být pravidelná, rozdělená do asi pěti denních dávek. Přestávka mezi jídly by neměla být delší než 3 hodiny.
Nutné je regulovat příjem sacharidů. I když se z potravy vyloučí řepný cukr, tak zdrojem sacharidů zůstává pečivo, těstoviny, rýže, brambory a knedlíky. Je vhodné dávat přednost potravinám s nízkým glykemickým indexem a vyvarovat se nadbytečnému příjmu bílkovin, protože zatěžují ledviny a játra.
Zdroj: https://www.healthline.com/health/type-2-diabetes/treatment-newly-diagnosed#blood-sugar-testing
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.