Jak se léčilo v minulosti: Velkými mravenci se šilo a k léčbě se využívaly i zvířecí výkaly

Přemýšlíte někdy nad tím, jaké by to bylo podívat se do minulosti? A které období vývoje lidské společnosti byste si vybrali, pokud by existovala možnost se do něho vrátit? Jak se to přihodilo například panu Broučkovi z pera spisovatele Svatopluka Čecha. Zamysleme se nad tímto tématem z hlediska zdraví. Co by na vás v minulosti čekalo?

Péče o zdraví ve starověkém Egyptě

Moderní je cestovat do Egypta za jeho průzračným mořem a podmořským životem, kterého si užijete při šnorchlování. I ty pyramidy v Sakkáře stojí za to vidět. Jestliže byste se ocitli v Egyptě v období Staré říše, tedy v době asi 2700 př. n. l., setkali byste se s poměrně vyspělým lékařstvím, kdy se lékaři neboli fyzikové učili léčit na lékařských školách. Třeba drobnější řezné rány sešívali pomocí velkých mravenců, jež nechali se do rány zakousnout a pak jeho tělo odkroutili. Docela zajímavá metoda šití. Na lehčí zranění přikládali obvaz z čerstvého masa, který později vyměnili za obvaz ze směsi sádla, medu a rostlinných tamponů. A zlomeniny léčili podobně jako my dnes, a to reponováním a následně dlahou a obinadly.

Sakkára: Foto Pixabay

Nástup Nové říše v Egyptě v období 1500 př. n. l. znamenal pro tamní lékařství odklon od primitivně vědecké složky k pověrám, víře v nadpřirozené síly a démony. Místo lékařů-fyziků začali léčit kněží-zaříkávače, kteří ve své praxi používali i léky připravené ze zvířecích výkalů. Těm byste se do rukou dostat nejspíše nechtěli.

Jak se léčilo ve starověké Číně

Je zajímavé, že oblíbeným lékem na různé nemoci, jež se v minulosti hojně podával, bylo projímadlo. Používali ho i ve staré Číně, která se jinak při léčbě opírala o přírodní léčitelství. Léčili hlavně kněží, a to na principu jing a jang. Měli dokonce poměrně svéráznou vyšetřovací metodu, a to palpací tepu. Dokázali rozeznat na 150 druhů tepu a podle něho pak poznat, o jaké onemocnění jde.

Zdroj info: https://www.wikiskripta.eu/w/D%C4%9Bjiny_o%C5%A1et%C5%99ovatelstv%C3%AD/Starov%C4%9Bk https://www.wikiskripta.eu/w/O%C5%A1et%C5%99ovatelstv%C3%AD_ve_starov%C4%9Bk%C3%A9_%C4%8C%C3%ADn%C4%9B

Mumie: Náhledové foto Pixabay

Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.