Jak se rychle zbavit ječného zrna: Účinné tipy a rady
Objevují se vám někdy na okrajích očních víček měkké, červené a oteklé boule? Oční boláky jsou bakteriální infekce folikulů a slzných žláz řas. Škrábání nebo zanesení bakterií do této oblasti může zablokovat folikul nebo slznou žlázu a způsobit infekci. Zánět spojivek očních víček se obvykle vyskytuje na vnějším okraji víčka nebo těsně pod ním. A přestože mohou být bolestivé, můžete podniknout kroky, abyste se jim vyhnuli.
Jak se ječného zrna – stye zbavit přes noc?
Teplé obklady
Přikládání teplého, čistého a vlhkého hadříku na postižené oko po dobu alespoň 10-15 minut několikrát denně může procesu pomoci. Pomoci může také složení vlhké žínky a její zahřátí v mikrovlnné troubě po dobu 10-20 sekund. Dávejte pozor, aby se žínka příliš nezahřála! Teplo způsobuje, že se stye samy uvolňují.
Volně prodejné prostředky
Volně prodejné masti, léčivé tampony a roztoky mohou pomoci zmírnit bolest, ale nemusí nutně prodloužit dobu zotavení. Lze také užívat nesteroidní protizánětlivé léky, jako je ibuprofen.
Používejte dětský šampon
Hledáte osvědčenou a levnou možnost? Používejte dětský šampon nebo jemné mýdlo, které neobsahuje chemické látky, vonné látky ani barviva. Stačí si umýt oči dětským šamponem nebo jemným přírodním mýdlem, které nepálí. Šampon nebo mýdlo zřeďte teplou vodou a jemně jej vmasírujte do očního víčka čistým vatovým tamponem nebo ručníkem. A rozhodně si nenanášejte make-up, který dokáže proces hojení zpomalit nebo ještě celý problém jen zhorší.
Nenosit kontaktní čočky
Lidem, kteří běžně nosí kontaktní čočky, se doporučuje, aby při podráždění, infekci či jakémkoliv jiném problému, kontaktním čočkám vyhnuli. Také po zahojení trnu je nejlepší začít používat nové kontaktní čočky, aby se zabránilo dalšímu podráždění a infekci.
Domácí úkony, kterým se vyhněte
- Masírování postiženého místa – Možná si myslíte, že masírování postiženého místa pomůže odvodnit hnis. Jenže masírování postiženého místa zvyšuje riziko rozšíření infekce a poškození okolní tkáně, což může zhoršit příznaky a způsobit komplikace.
- Použití kokosového oleje – Kokosový olej není vhodnou metodou pro ošetření stye. Kokosový olej má antimikrobiální a protizánětlivé vlastnosti, které by mohly být potenciálně prospěšné, ale pro určení jeho skutečné účinnosti je zapotřebí dalšího výzkumu.
- Vymačkávání stye – Pokud vás zajímá, jak se rychle zbavit stye, možná vás láká jeho mačkání. Ale nedělejte to. Můžete si rozšířit zánět. Takovýto zákrok nechejte na specialistech.
Pokud se stav po domácí léčbě nezlepší během jednoho nebo dvou týdnů je třeba zajít za doktorem. Za ním zajdete i v případě, že:
- Stav se rychle zhoršuje
- Silně bolí
- Zvětšuje se
- Krvácí
- Ovlivňuje vidění
- Šíří se do bělma oka
- Při horečce
- Zarudnutí tváří nebo jiných částí obličeje
Zdroje info: https://www.healthline.com/health/eye-health/what-causes-a-stye, https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK459349/
Náhledové foto: Pixabay