Jak se uvolnit od stresu? Jde to vcelku lehce

Stres

Stres číhá na každém rohu a není vůbec obtížné mu podlehnout. Co tedy dělat v situacích, kdy se i vám stres dostal pod kůži? S tím vám pomohou následující řádky, v nichž se dozvíte osvědčené rady, jak se uvolnit od stresu.

Mezi hlavní výhody a přínosy přečtení tohoto článku pak patří skutečnost, že jsou v něm představeny, jak metody, které pomáhají s opravdu rychlým zbavením se stresu, tak i metody, jež jsou naopak vhodnější pro dlouhodobější odbourání stresu. Rovněž pestrý je i výběr způsobů uvolnění od stresu. Jaký z nich pomůže vám?

Co způsobuje stres?

Stres může být způsoben různými faktory. Mezi ty nejčastější příčiny patří tělesná nebo emocionální traumata, finanční či rodinné problémy, případně tlaky vytvářené v práci či jinými dalšími negativními životními událostmi. Může být taktéž způsoben fyziologickými změnami v těle, jako jsou nedostatek spánku nebo hormonální nerovnováha.

Stres aktivuje bojovně-útěkovou reakci v těle, která pomáhá organismu připravit se na fyzickou nebo emocionální zátěž. Při stresu se uvolňují katecholaminy, hormonální látky, jako je adrenalin a kortizol, které zvyšují srdeční tep, rozšiřují cévy a zvyšují krevní tlak. Tyto změny v těle pomáhají organismu rychleji reagovat na stresovou situaci. 

StresFoto: Pixabay

 

Pokud je však stres dlouhodobě přetrvávající a tělo je neustále vystavováno vysoké hladině katecholaminů a kortizolu, tak to může vést až k narušení imunitního systému, poruchám spánku, ztrátě chuti k jídlu, navýšení hmotnosti a dalším vážným zdravotním problémům.

Je tedy potřeba vědět, jak se uvolnit od stresu, když se do něj dostanete, abyste právě těmto negativním jevům, jež způsobuje dlouhodobější vystavení stresu, dokázali předcházet.

Jak se zbavit stresu? Základní tipy.

Opakem stresu je relax, a právě relaxační techniky jsou tedy z logických důvodů skvělým bojovníkem proti stresu. Jmenovitě relaxační techniky dokáží efektivně a rychle pomoci uvolnit napětí v těle a častokráte ruku v ruce s tím i snížit stres. Jaké relaxační techniky jsou v boji proti stresu nejúčinnější?

Jóga

Jóga kombinuje pohyb, dýchání a meditaci, což pomáhá uvolnit napětí v těle a snížit úroveň stresových hormonů. Jóga také pomáhá zlepšovat sebedůvěru a sebeúctu, což může rovněž pomoci snižovat úroveň stresu.

Meditace

Meditace pomáhá zlepšovat pozornost a soustředění, což může pomoci snížit úroveň stresu. Navíc meditace dokáže navodit vnitřní klid a pomoci zaměřit se na přítomný okamžik, což opět přispívá k odbourání stresu.

Metoda progresivní svalové relaxace

Oproti předcházejícím technikám je progresivní svalové relaxace méně známá a využívaná, avšak je rovněž velmi účinná. Tato metoda se skládá z několika kroků, které se postupně zaměřují na jednotlivé svalové skupiny a učí je uvolnit se. Tyto kroky zahrnují uvědomění si napětí v těle, kontrakci svalů, uvolnění napětí a udržení uvolnění.

Ne nadarmo se říkává, že při sportu a cvičení člověk zapomíná na všechny starosti a tím pádem i stresové situace. Najděte si tedy fyzickou aktivitu, jež vás bude bavit a která vám pomůže se vypořádávat se všudypřítomným stresem. Nemluvě o tom, že cvičení a sportování pomáhá snižovat hladinu stresového hormonu kortizolu a naopak zvyšuje produkci endorfinů, což jsou látky, které pomáhají člověku se cítit dobře. 

Muž

Foto: Pixabay

Zkrátka je potřeba umět pracovat se svým tělem. S tím souvisí i další z tipů – a tím je změna myšlení. Pokud se totiž naučíte lépe chápat své myšlenky a proč vyhodnocujete dané situace jako stresové, tak dokážete snáze reframovat negativní myšlenky na pozitivní, což povede k lepšímu zvládání stresových situací. Jedná se o dlouhodobější práci, avšak její účinky budou signifikantní.

Kratom – přírodní látka pomáhající úlevě od stresu 

Pokud ovšem hledáte něco, co vás dokáže zbavit stresu rychle, tak sáhnout můžete po kratomu. KratomKratom, také známý jako Mitragyna speciosa, je rostlina, která pochází z jihovýchodní Asie a je používána pro své analgetické a psychostimulační účinky. Má se za to, že pomáhá snižovat stres a úzkost, zlepšuje náladu a podporuje koncentraci. Někteří lidé také uvádějí, že pomáhá při léčbě depresí a od bolesti. Kratom se obvykle užívá ve formě prášku nebo čaje. 

Jeho účinky na tělo jsou způsobeny alkaloidy, zejména mitragyninem a 7-hydroxymitragyninem, které působí jako agonisté receptorů opioidů v mozku. Tyto alkaloidy mohou snížit pocity bolesti a napětí, což může pomoci snížit stres a úzkost. 

Je však potřeba mít na paměti, že kratom není schválený lék, a že jeho dlouhodobé účinky na tělo nejsou dosud plně prozkoumány. Existuje také riziko vedlejších účinků, jako jsou závratě, nevolnost, změny nálady a vznik závislosti na něm.

Co dále ještě dokáže pomoci zatočit se stresem?

Častokráte podceňovaným, ale o to účinnějším bojovníkem proti stresu bývá sociální podpora. Zkrátka nebojte se mluvit o svých pocitech s blízkými přáteli nebo rodinou. To vám může pomoci jednak snížit napětí a jednak zlepšit vaše emoční zdraví.

StresFoto: Pixabay

Stejně tak dalším důležitým bodem, co je potřeba udělat pro zbavení se stresu, je zlepšit vaši spánkovou hygienu. Dostatek spánku totiž pomáhá udržet tělo a mysl zdravou a odolnou vůči stresu. Proto pokud je to možné, tak si po stresových situacích jděte lehnout. Po probuzení se s čistou hlavou pak možná budete celou stresovou situaci vnímat jinak.

Ne vždy ale mohou metody na uvolnění od stresu pomoci, neboť stres mohou způsobovat i chronická onemocnění. Někteří lidé se tedy musí uchýlit k léčbě, jako je terapie nebo léky, aby se zbavili stresu. Je každopádně důležité si uvědomit, že co funguje pro jednu osobu, nemusí fungovat pro druhou. Je tedy potřeba vyzkoušet různé metody a najít ty, které ve vašem případě fungují ze všeho nejlépe.

Další přírodní látky na boj proti stresu

Kromě kratomu existují i jiné látky, jež dokáží efektivně pomoci s uvolněním od stresu. Co tedy můžete vyzkoušet ve snaze zbavit se stresu?

HHC

Co v těle dělá HHC? Účinky HHCHHC jsou připodobnitelné k účinkům THC, tudíž tato látka dokáže navodit pocity euforie, zvýšit tepovou frekvenci či pomoci se zlepšením nálady. Důležité je však její podané množství – zatímco v případě malého množství jsou účinky spíše relaxační, tak v případě vyšších dávek se stávají stimulačními. Nicméně každý jedinec může na tuto přírodní látku reagovat jinak, tudíž je nutno zvážit nejenom přínosy, ale i rizika – například vyvolání psychických obtíží či vznik závislosti.

Třezalka

Od ulevení od stresu může pomoci i třezalka tečkovaná tinkturatřezalka tečkovaná tinktura. Třezalka (Hypericum perforatum) je totiž rostlinou, která se používá k léčbě deprese a úzkosti. A tinktura z jejích pupenů je bylinným extraktem namočeným do alkoholu. Proč do alkoholu? Ten totiž rozbíjí buněčnou stěnu, což umožňuje uvolňování biologicky aktivních sloučenin. Třezalku by nicméně neměli užívat lidé s jinými druhy psychických poruch nebo lidé, kteří užívají jiné léky, protože může dojít k nežádoucím interakcím.

Závěr

Možností, jak se vypořádat se stresem je celá řada – od požití přírodních látek, jež prokazatelně pozitivně působí na snížení hladiny stresu až po změnu mindsetu či funkční relaxační techniky. Jak již bylo zmíněno, tak na každého ale blahodárně působí něco jiného, takže je potřeba experimentovat a určitě dříve či později narazíte na techniku, jež vám proti stresu pomáhá nejvíce.

Zdroje info: purerituals.cz, kratomuj.cz, nasezahrada.com, https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.801855/full

Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.