Jak se vyhnout namáhání očí při virtuálním učení
Příliš mnoho času stráveného na obrazovce vede k problémům s očima. Každý rodič ví, že musí omezovat čas strávený u obrazovky. Ale v době virtuálního učení se mnoho dětí musí dívat na obrazovky celé hodiny.
Digitální zátěž očí
Digitální oční zátěž, navíc známá jako porucha počítačového vidění – syndrom počítačového vidění, není zdravotní stav, který by se projevil pouze na nemocných lidech. Je to termín, který popisuje problémy se zrakem, k nimž může dojít po používání přístrojů, jako jsou počítače, tablety nebo chytré telefony. Čím déle používáte nějaký přístroj, tím je pravděpodobnější, že se u vás projeví počítačová oční zátěž.
Mnoho lidí se setkává se syndromem suchých očí po dlouhém dni stráveném u počítače nebo po dlouhém koukání na telefon. Když používáme počítačové pomůcky, méně mrkáme a skutečně si toho ani nevšimneme. Méně mrkání má vliv i na děti. Ztrácejí slzný film, což může způsobit suchost očí, problémy se zrakem a nepohodlí. Oční svaly mohou být vyčerpané i z dlouhé doby strávené u obrazovky. Naše oční svaly by měly pracovat usilovněji, abychom viděli věci na blízko, a to i v mládí.
Jak mohou obrazovky škodit dětským očím
Tablety, telefony a další obrazovky nejsou pro oči dobré, ať už jste jakkoli staří. Děti však mohou být vzhledem ke svému věku obzvláště náchylné k pokročilému namáhání očí. Zírání na obrazovku není to, k čemu se lidé vyvinuli. Dětský zrak se vytváří rychle až do věku kolem 10 let. A i poté se jejich zraková soustava stále vyvíjí a mění. Věk, kdy je zraková soustava považována za zcela vyvinutou, je u každého dítěte odlišný.
Příznaky pokročilé oční zátěže:
- Časté tření očí
- Vyhýbání se online výuce nebo práci zblízka
- Časté mrkání
- Na víčkách nebo řasách se objevují krusty
- Stěžování si na mlhavé nebo dvojité vidění
Použijte pravidlo 20-20-20
Možná jste si všimli, že vaše dítě bojuje s únavou očí. Pomozte svému dítěti dělat přestávky v návštěvě obrazovky pomocí pravidla 20-20-20. Každých 20 minut se dívejte 20 sekund na něco, co je vzdálené alespoň 20 stop (6 metrů). Oči si tak odpočinou od sledování blízkého cíle.
Nevyužívejte kapky
Regály v lékárnách jsou zásobovány nejrůznějšími druhy očních kapek a umělých slz. Žádné z nich však nepoužívejte pro své dítě, aniž byste se nejprve zeptali odborníka. Dětem kapky nedoporučujeme, pokud jim oční specialista neřekne, aby je použily. Existuje mnoho druhů a některé z nich mohou být škodlivé, pokud nejsou správně použity.
Zajděte k očnímu lékaři
Nejlepší, co můžete udělat, je dostat své děti k dětskému očnímu specialistovi na vyšetření, a to i v případě, že nemají oční problémy. V době, kdy jim bude 5 let, by měly navštěvovat očního specialistu nejméně jednou ročně. Zrak je z velké části důležitou součástí dobrého zdravotního stavu.
Zdroje info: maminkam.cz, zdravi.euro.cz
Náhledové foto: Pixabay