Jak si nesplést černý kašel s běžnou virózou aneb nebezpečné onemocnění je zpět
Nízká proočkovanost dospělé populace má za následek návrat černého kašle. Tato nemoc v 50. letech minulého století představovala velmi závažné infekční onemocnění, mající na svědomí řadu úmrtí. Proč se vrátila a jak se jí bránit?
Černý kašel byl téměř vymýcen
V minulosti se černý kašel pravidelně po čtyřech až sedmi letech do populace vracel. Se zavedením povinného očkování v roce 1958 došlo k poklesu případů a dlouho to vypadalo, že jsme se černého kašle zbavili. Jenže od roku 1993 počet onemocnění opět stoupá a jen v roce 2019 jím onemocnělo na 1 347 pacientů. Je to dáno i otevřením hranic a větším pohybem lidí mezi jednotlivými státy.
Dospělí obvykle fungují jako přenašeči nemoci a ve smrtelném nebezpečí se ocitají malé děti do věku 6 měsíců, u nichž dochází k vážnějšímu průběhu nemoci.
Jak se černý kašel projevuje
Černý kašel je onemocněním respiračního systému. Přenáší se kašlem, mluvení, ale i líbáním prostřednictvím kapének. První stádium nevykazuje většinou žádné příznaky a pacienti mohou mít dojem, že onemocněli běžnou virózou. Ve druhém stádiu se objevují intenzívní záchvaty dráždivého kašle, který přichází zejména v noci. Trvají až deset týdnů, přičemž kvůli nim dochází k vyčerpání organismu, kdy přetěžované jsou hlavně dýchací svaly. U dětí tyto záchvaty způsobují mělké dýchání, zvracení, nevolnost nebo domodra zbarvenou kůži – tzv. cyanózu.
Foto: Pixabay
Nejlépe chrání očkování
Odmítači očkování zřejmě zbystří pozornost a budou si zase něco povídat o čipech a jiných škodlivinách, které očkování dle jejich názoru obsahuje. Pravdou však je, že proti černému kašli očkování působí nejlépe. Podává se ve třech dávkách – v 9. týdnu po narození, pak dva měsíce po první dávce a třetí dávku mezi 11. až 13. měsícem. Vzhledem k tomu, že účinnost očkování proti černému kašli postupem věku klesá, je vhodné se pokročilém dospělém věku nechat přeočkovat. Platí to i pro těhotné ženy. Je totiž ověřené, že malá miminka se černým kašlem nejčastěji nakazí od dospělého, převážně od své matky.
Zdroj info: wikiskripta.eu, wikipedie.cz
Náhledové foto: Pixabay
Zdraví je velmi důležité. Co mu prospívá a co ne? Některé zajímavé tipy se vám pokusím nabídnout.