Jak souvisí cukrovka a srdeční choroby se spánkem? Víc, než si myslíte
Možná si myslíte, že pro svůj zdravý spánek děláte maximum. Chodíte spát ve stejnou dobu, nějakou dobu před spánkem se vyhýbáte monitorům, před spánkem dodržujete stejný sled návyků atd. Vědci ale zjistili, že pro kvalitní spánek je důležité také to, v jaké tmě spíte. Ukázalo se, že lidé, kteří spí v naprosté tmě, mají mnohem menší pravděpodobnost, že se u nich rozvine cukrovka nebo srdeční choroby.
Nedostatek spánku
Spánek je pro naše zdraví velice důležitý, protože v jeho průběhu dochází k mnoha důležitým procesům v našem těle. Pokud nebudeme mít dostatek spánku, vystavujeme se zvýšenému riziku vzniku některých nemocí. Navíc můžeme mít problémy s koncentrací a pamětí. Je také prokázáno, že lidé, kteří méně spí, častěji jedí kalorická jídla. Chronický nedostatek spánku způsobuje poruchy nálady, oslabenou imunitu, sníženou chuť na sex a pomalejší metabolismus.
Foto: Pixabay
Podmínky pro spaní
Kromě různých technik a návyků, které můžete pro zdravý spánek udělat, existuje ještě další faktor, který je spojen s dobrou spánkovou hygienou. A tou je tma při spaní. Vědci z Northwestern University v Illinois zjistili, že tím, že nespíme v úplné tmě, vystavujeme se zvýšenému riziku cukrovky a srdečních chorob. Respondentů v této studii bylo celkem 20. Měli za úkol spát jednu noc se zhasnutými světly a zavřenými okny a druhou noc s mírným světlem.
Zdravotní účinky respondentů
Stačila jedna noc, aby byly zaznamenány znepokojivé ukazatele, které by v dlouhodobém hledisku mohly způsobit vážnější zdravotní potíže. Lidé, kteří spali v nedostatečné tmě měli abnormálně vysokou srdeční frekvenci. To by v dlouhodobém horizontu vedlo ke kardiovaskulárním chorobám. Taktéž se u nich vyskytla snížená citlivost na inzulín, což je jedním z klíčových faktorů pro vývoj inzulínové rezistence. Ta způsobuje obezitu a nadváhu a časem také cukrovku druhého typu.
Jak tedy na zdravý spánek?
V první řadě je třeba naučit se neusínat u zapnuté televize. Také modré světlo v některých jiných přístrojích (monitor počítače, chytrý telefon) způsobují stejné účinky. „Pokud snadno rozpoznáte obrysy předmětů kolem sebe, když jdete spát, místnost je pravděpodobně příliš světlá,“ uvádí vědci a navrhují místnost více zatemnit.
Zdroj: https://kobieta.interia.pl/zdrowie/news-spisz-w-niepelnej-ciemnosci-oto-szkodliwe-dla-organizmu-skut,nId,5897015
Foto: Pixabay