Jak správně čistit zuby
Existuje mnoho variant a metod, jak správně čistit zuby. Vhodné a správné čištění je klíčem ke zdravému chrupu. Jak si je tedy správně čistit?
Systém čištění
Tato procedura však nesmí být chaotická a neuspořádaná. Měli byste postupovat dle jasně daného řádu tak, aby se dostalo na všechny jednotlivé zuby. Tak bude čištění nejefektivnější a nebudete se muset bát komplikací. Samozřejmě, že je takových systémů mnoho. Je důležité si najít ten svůj. Jako příklad přikládáme jeden, kterým se můžete inspirovat. Kartáček začne v oblasti levých horních řezáků. Poté se přesunuje ke stoličkám. Po posledním zubu stoličkového typu kartáček přechází k čištění zadní části všech zubů horní čelisti. Poté přijde na řadu plochy stoliček a přecházíte k řezákům, čímž se jaksi ukončí cyklus, ve kterém jste zahrnuli všechen chrup.
Jak čistit
Jedna z nejznámějších a nejjednodušších metod je ta Foneho. Svou jednoduchostí se stává vhodnou především pro děti, kteří své zoubky občas zanedbávají. Jde o to, že skousneme řezáky a čistíme krouživými pohyby. Krouživé pohyby čistí zároveň horní i dolní zuby. Směr je od středu ke stoličkám. První prochází očistou jedna strana, poté druhá. Poté otevřeme pusu a čistíme plochy zubů neboli orální části. Dobrou technikou čištění zubů může být také vertikální kombinovaná metoda. Této metodě se přezdívá od červeného k bílému a spočívá v tom, že máme zubní kartáček u dásně (asi 45°) a poté otáčíme osou kartáčku. Vzniká tak stíravý pohyb.
Čištění při nemocných dásních
Pokud trpíte záněty dásní nebo paradontózou, jsou tyto tipy právě pro vás. Je totiž nutné těmto problémům přizpůsobit i svou techniku. Výbornou metodou je metoda Bassova. Zubní kartáček je opět přiložen pod úhlem 45°. Mírný tlak docílí dostání se štětin do žlábku v dásních. Vytváříme vibrace a masírujeme zuby a dásně zároveň. Úseky, které jednotlivě myjeme, by se měli překrývat.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.