Jak správně sušit bylinky? Dodržte několik pravidel a zachováte jejich sílu
Bylinky bychom měli sbírat ideálně brzy ráno, ale až poté, co oschne rosa. Je dobré, když jsou bylinky již suché, protože tím eliminujeme riziko vzniku plísní. Ve sběrné nádobě by bylinky neměly ležet více, než 45 minut, protože hrozí jejich zapaření. Z tohoto důvodu je důležité začít je sušit ihned po příchodu domů. Sušení by mělo probíhat co nejrychleji, protože jedině tak je minimalizováno riziko plesnivění či napadení škůdci.
Omýt nebo nechat suché?
Po příchodu domů bylinky neomývejte. Zvyšujete tím totiž riziko vzniku plísňových onemocnění. Výjimkou jsou kořeny, které mohou být znečištěny půdou. Z tohoto důvodu je třeba je omýt. Řádně je osušte a poté nakrájejte na menší kousky, protože ty se suší rychleji. Nadzemní části bylinek ale nikdy neomýváme!
Foto: Pixabay
Doma nebo venku?
Bylinky můžete sušit kdekoli je sucho a dobrá cirkulace vzduchu. Z tohoto důvodu by se mohly jevit jako lepší možnost právě venkovní prostory, kde mají bylinky dobrý přístup ke vzduchu (díky větru). Zde je ale třeba uvést, že je zapotřebí sušit mimo dosah slunečních paprsků, které bylinky mohou zbavit jejich síly, cenných živin i hezké barvy. Sušení je možné provádět v místnostech, kde se nepráší a nesuší mokré prádlo.
Bylinky mají léčivé účinky
O tom, jaké léčivé účinky bylinky mají, věděli už naši prapředci. Pro ně nebylo běžné dojít si se zdravotním problémem do lékárny nebo dokonce navštívit lékaře. A tak spoléhali na starou moudrost, dědící se z generace na generaci. Bylinkářky byly velice vážené, protože právě ony si toho o bylinkách pamatovaly nejvíce. Přesně věděly, kolik bylinky použít na přípravu čaje, tinktury, obkladu či sirupu. Také věděly, které bylinky se vzájemně podpoří, a které naopak budou působit proti sobě nebo negovat své účinky.
Zdroje info:
https://www.ireceptar.cz/zdravi/ktere-byliny-sbirat-v-cervenci-30000711.html
https://www.hackneyherbal.com/blog/2018/7/6/herbs-in-july
Foto: Pixabay