Jak správně zacházet s bavlněnou rouškou?

Karanténa

Roušky jsou již nějaký čas povinnou součástí života nás všech. Za vše může celosvětová pandemie onemocnění, které způsobuje nový typ koronaviru. Dnes se podíváme, jak je třeba správně s rouškami zacházet, aby pomáhaly, tak jak mají, a aby naopak neškodili. Pojďme na to!

Výroba či nákup

Pokud si pořizujete novou roušku tak, jako mnoho lidí v této době, že si ji sami ušijete doma, vězte, že i v takovém případě musíte dávat pozor na to, jak s materiálem a rouškou jako takovou zacházíte. Najděte si vzor na internetu, podle něj si ji ušijte. Na místě je však zvlášť vysoká opatrnost, více ještě v případech, kdy šijete tyto ochranné pomůcky i někomu dalšímu. Při šití mějte desinfikované ruce. Po vyrobení roušku vyvařte či vyperte, a ještě nejvyšší teplotou vyžehlete. Poté je uzavřete například do sáčku. Pokud od někoho novou roušku dostanete, udělejte to samé. Vyperte ji i vyžehlete.

Pobyt venku

Pro pobyt venku či na jiná veřejná místa či místa s větším počtem lidí, je povinné krýt si nos a ústa. Bavlněné roušky jsou nejčastějším způsobem, jak to lidé dělají. Splnit povinnost však lze i šátkem či šálou. Při pobytu venku je však důležité, aby nikdo na vaši roušku nesahal. To je ještě lehké zařídit, horší však je, že ani vy byste si na roušku neměli sahat. Už vůbec ne na část, která právě kryje nos a ústa. Můžete tak zachycené kapénky přenést na ruce a poté potencionálně přenášet vir na další lidi. Proto je důležité nesahat si na obličej a zvláště roušku, roušku nasazovat jen tak, že ji chytíte za upevňovací části, a pokud roušku odkládáte (například při řízení), vložte ji do sáčku.

Sundávání roušky

Při sundávání roušky, když jsme již doma, může být z hlediska roznesení kapének riskantní. Ani zde nesahejte na části roušky, které kryly no a ústa. Zvláště se pak nedotýkejte vnitřní plochy. Po každém použití roušku vyvařte cca 5 minut v horké vodě, či ji vyperte. Poté, ještě když je trochu vlhká, ji na nejvyšší stupeň přežehlete, abyste případné viry zabili. Častou praxí je, že jedna osoba vyvařuje roušky v domácnosti více lidem. V takových případech je zvláště důležité zachovávat všechna tato pravidla, pravidelně vyvařovat roušky a nedotýkat se kontaminovaných částí.

Zdroj úvodní náhledové fotografie: Pixabay.com

Svět zdraví je bezbřehý. Jak se cítit co nejlépe? To neví nikdo, ani já. Přesto vám nějaké zajímavosti prozradím.