Jak uchovat medvědí česnek
Medvědí česnek patří k typickým rostlinám, které však rostou jen asi měsíc. Z přírody mizí zpravidla, při začátku růstu listí na stromech. Doba, kdy je možno jej nasbírat je tedy velmi krátká. Proto existuje mnoho triků jak medvědí česnek uchovat.
V hledáčku: Medvědí česnek
Tuto jarní bylinu lze najít v listnatých lesích. Nejraději roste v okolí řek a potoků. Při nálezu tohoto bylinného pokladu vůbec není na škodu nasbírat si jej do zásoby. Čerstvý medvědí česnek jde použít do řady receptů. Lze jím dochucovat jídla jako v případě tvarohových pomazánek, bramborového salátu, nebo jej lze přidat k chlebu s máslem. Výborný nápad je také krémová polévka z medvědího česneku. Oblíbenou variantou přípravu je také vařit jakýsi špenát z medvědího česneku. Jde o postup, kdy spaříme česnek na másle a servírujeme ho podobně jako takto vařený špenát. Pokud chceme, však medvědí česnek efektivně uchovat na řadu přicházejí nápady jako je pesto či tinktura.
Pesto z medvědího česneku
Receptem, který zohledňuje vaši lásku k medvědímu česneku a jeho nedostatek během roku, je návod k přípravě pesta. Vše je prosté. Do mixéru vložíme 250g změklého másla, 60g medvědího česneku a půl lžičky soli. Krátce mixujeme. Výsledek vložený do misek či formiček necháme zchladit. Toto pesto připomínající bylinkové máslo lze používat na topinky, při přípravě ryb a mas nebo pod smažená vajíčka.
Vyrobte si vlastní ochucený olej
Vlastní ochucený olej. Příchuť – medvědí česnek. Výborná kombinace a postup je snadný. Nasekáme větší svazek medvědího česneku, kousky dáme do tmavé lahve a zalijeme kvalitnějším olivovým olejem. Po třech týdnech tinkturu z medvědího česneku přecedíme. Výsledkem je olivový olej s příchutí a skvělou vůní medvědího česneku. Takový olej lze použít všude, kde tuto specifickou chuť a vůni chceme cítit. Jde o marinování mas nebo jejich vaření nebo o zálivky do salátů.
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Zajímá mě vše okolo zdraví. O své zkušenosti z této oblasti se rád podělím.