Jak vyběhnout na sníh bezpečně – na výběru bot záleží
Zimní měsíce neznamenají nutně stopku pro naše sportovní aktivity. Ovšem musíme si dávat pozor na to, jaké materiály a vůbec pomůcky si pro trávení svého volného času vyberete. Dnes jsme se zaměřili na běh, a díky tomu samozřejmě i na běžecké boty.
Zajímá vás, kdy využijete ty trailové? Zda jsou potřeba boty s hřeby nebo jak je to s oblíbenou voděodolnou membránou? Na to všechno se vám dnes pokusíme odpovědět.
Když běháte ve sněhu, dejte si záležet zejména na podrážce
Nezáleží na tom, zda zvolíte asfalt nebo třeba lesní cesty. Pamatuje si, že pro nízký a ušlapaný sníh se hodí spíše boty s menším vzorkem na podrážce – ten však musí být výrazný. Hlubší neprošlapané závěje pak potřebují vzorek větší a výraznější.
A po čem sáhnout, počítáte-li s během na ledu? Ten se vyskytuje pod sněhem zejména v okolí vodních ploch nebo třeba na mostech. V takovém případě vám skvěle pomohou boty s hřeby, případně přímo ty trailové. Hřeby nemusí být jinak velké, stačí pokud mírně přesahují přes podrážku. Takové se s chutí zakousnou do jakéhokoliv povrchu, ale přitom nebudou při běhu mimo sníh dělat nepřiměřený hluk.
Zdroj obrázku: Pixabay.com
Místo hřebů mohou posloužit nesmeky
Ty pro běžce se vyrábějí z gumy a stojí opravdu pár korun. Hřeby skvěle nahradí, ovšem bota se po jejich nasazení chová trochu jinak. Takže než vyběhnete naplno, pořádně si je otestujte. A nezapomeňte, že se používají opravdu jen na sněhu. Jakmile vyběhnete na delší čistý povrch, sundejte je.
Jak je to s membránou u běžeckých bot?
Stručně: chtějte takovou, která sahá až nad kotník. To vám zaručí, že do bot nenaberete vlhkost ani při proběhnutí hlubokou závějí. Takové nadílky byste se totiž jen tak nezbavili. Také pozor na pružnost. Botu si předem dobře otestujte, membrána totiž umí některé typy opravdu „zatvrdit.“
Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com
Každý by se chtěl cítit skvěle. I já. Snažím se o to a některé zajímavosti ohledně zdraví vám prozradím ve svých článcích.