Jak vybrat ten správný produkt na péči o pleť? Stačí se vyhýbat některým složkám

Pleť

Aby byla vaše pleť krásná, zdravá a vypadala mladistvě, používáte na ni různé kosmetické produkty. Ty pomáhají pleť čistit, hydratovat, zbavovat odumřelých kožních buněk, vyživovat atd. Někdy ale mohou způsobit více škody než užitku. Proto je důležité přemýšlet nad tím, co na svou pokožku aplikujete. To, co použijete na pokožku, se totiž z 60 % vstřebává do vašeho těla a může ho pozitivně i negativně ovlivnit. Některé složky tak mohou být nebezpečné nejenom pro pokožku, ale i pro zdraví celého těla – vznikat mohou alergie, ekzémy, hormonální problémy a v extrémních případech dokonce i rakovina.

Pleť nestojí o umělé vůně

Vůně mohou být směsí chemikálií, které nám sice mohou být příjemné, obvykle ale mají nebezpečné složení. Jsou zátěží pro lidský organismus a mohou způsobit takové potíže, jako jsou alergie, podráždění pokožky nebo astma.

Parabeny jsou nejčastěji v šamponech

Parabeny jsou konzervační látkou, která může narušit hormonální rovnováhu. Napodobují totiž činnost estrogenu. U mužů proto mohou způsobit nízký počet spermií, u žen pak rakovinu prsu. Ve složení produktů bychom se tedy měli vyhýbat nápisu paraben nebo methylparaben.

Anafylaxe
Foto: Pixabay

Triclosan v přípravcích na pleť

Triclosan je poměrně běžná složka, která se nachází nejčastěji v antibakteriálních mýdlech, tělových mýdlech, zubních pastách i deodorantech. Přípravky na pleť s triclosanem nemají oproti těm ostatním žádné výhody. Triclosan přitom ale může přispět k hormonální nerovnováze a navíc je toxický pro játra.

Formaldehyd jako dezinfekční a konzervační prostředek

Formaldehyd můžeme najít v mnohých kosmetických produktech, jako je lak na nehty, krém na holení, lepidlo na řasy, deodorant či šampon. V EU bychom se s ním ale neměli setkat, protože je zakázán. Mezi rizika, které tato látka přináší, patří podráždění očí, potíže s dýchacím ústrojím a dokonce i vznik rakoviny. Ve složení se vyhýbejte těmto látkám: methenamin, diazolidinyl urea, Bronopol, hydroxymethylglycinát sodný aj.

Laurethsulfát sodný (SLES) nevhodný pro pleť

Běžně se jako alternativa používá též laurylsulfát sodný (SLS) či laurylsulfát amonný (ALS). Všechno to jsou látky, které se používají pro lepší vstřebávání produktů do pokožky a do vlasů. Avšak mohou způsobit též podráždění pokožky, zvýšený výskyt akné či dokonce poškození očí.

Zdroje info:

https://www.practo.com/healthfeed/8-ingredients-to-avoid-while-choosing-skincare-products-40117/post

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6477564/

Foto: Pexels