Jak vybrat teploměr? K dispozici je dnes spousta druhů

Teploměr

Vybrat teploměr nemusí být tak jednoduché, jak by se mohlo zdát. Existuje totiž celá spousta druhů teploměrů, které upotřebíte nejenom na měření vlastní teploty, ale také teploty vašich dětí. V takovém případě se budou hodit teploměry, které změří teplotu velice rychle (vzhledem k neochotě nejmenších dětí nechat si ji změřit). Naštěstí již nejsou k dispozici rtuťové teploměry, které bylo velmi snadné rozbít. Podle čeho teploměry vybírat?

Teploměr pro děti i dospělé

Na trhu jsou dostupné teploměry, které jsou pro děti nebo pro dospělé. Pro ty nejmenší vybírejte teploměry s ohebnou špičkou a co nejrychlejší dobou měření. Vyplatí se také předem si ověřit, jakým způsobem se do teploměru vkládá baterie. Nebudete ji sice vyměňovat často, dobrý přístup k baterii ale vždy potěší. Dražší teploměry mohou nabízet více funkcí a přesnější měření teploty. Také by měly být odolnější vůči poškození.

Teploměr

Foto: Pixabay

Druhy teploměrů

Odborníci radí, že bychom měli investovat alespoň do dvou různých druhů teploměrů. Tak budeme mít možnost porovnání výrobků. Navíc: když se náhle vybije baterie u jednoho teploměru, máte k dispozici ještě jeden. Jaké druhy teploměrů vlastně existují?

  • Skleněný teploměr – je velmi podobný klasickému rtuťovému teploměru. Uvnitř ale už není rtuť, ale směs cínu, india a galia, která je naprosto neškodná pro lidi i životní prostředí. S tímto teploměrem je možné měřit teplotu v ústech, podpaží i konečníku. Nevýhodou je skutečnost, že teploměr se může rozbít. Doba měření je v rámci minut – do 10 minut budete znát teplotu. Na druhou stranu měří vždy, nepotřebuje žádný zdroj energie.
  • Elektronický teploměr – dnes se jedná o nejrozšířenější druh teploměru. Obvykle se dodává s plastovým pouzdrem. Jeho hlavními výhodami je rychlost měření – na konec měření jste upozorněni zvukovým signálem. Některé teploměry měří i do minuty. Teplotu lze měřit v ústech, konečníku, podpaží, na čele či v uchu. Zdrojem energie je drobná baterie, doporučujeme mít jednu vždy v zásobě. Součástí těchto teploměrů je digitální displej, který zobrazuje výsledky měření, někdy také stav nabití baterie. Některé mohou mít funkci podsvícení, díky čemuž můžete měřit teplotu i v noci.
  • Bezkontaktní teploměr – z uvedených teploměrů je nejdražší. Někdy se mu říká také pyrometr. Tento přístroj je velmi hygienický (proto se používá v nemocnicích). A pohodlný. Teplotu můžete změřit i osobě, která spí nebo nesedí klidně. Jednoduše teploměrem namíříte na čelo a zmáčknete spoušť. Teplota je změřena velice rychle – během několika sekund.

Speciální elektronické teploměry

Možná jste narazili také na speciální typy teploměrů, které spadají do skupiny elektronických teploměrů. Ušní teploměr získává teplotu z ucha, hodí se pro děti i dospělé. Teploměr má speciální nástavce. Miminkům měříme teplotu obvykle rektálně, na což mohou některé děti reagovat podrážděně. Proto je vhodné pořídit si například dudlíkový teploměr, který je vhodný spíše pro orientační výsledky. Dítě si spokojeně dudlá a vy přitom můžete získat informaci o jeho tělesné teplotě.

Měření s pyrometrem

Pyrometr čili bezkontaktní teploměr může měřit teploty z čela nebo ucha (má speciální nástavec). Spousta pyrometrů zvládne obojí, takže si můžete vybrat. Při výběru se zaměřte na to, v jaké vzdálenosti je třeba teploměr přikládat k tělu, aby bylo zajištěno správné měření. Pamatujte také na to, že bude potřeba teploměr pravidelně kalibrovat. Měřené čelo musí být suché a čisté, stejně tak ucho. Pak by totiž mohlo dojít ke zkreslení výsledků.

Zdroje info:

https://www.benu.cz/jak-vybrat-teplomer?gclid=CjwKCAiAjPyfBhBMEiwAB2CCIoreUFWYrB3ZA-fXi7sH3-VNon7BthPUzEmbEJ48b7vgj53FG-WwXBoC0I8QAvD_BwE

https://www.cefarm24.pl/czytelnia/zdrowie/matka-i-dziecko-zdrowie/jak-wybrac-termometr/

Foto: Pixabay