Jak vyzrát na nespavost? Zkuste osvědčené recepty
Nespavost může být pěkně nepříjemná. Snažíte se usnout, ale místo toho jen počítáte minuty, převalujete se na posteli a zíráte do tmy. Není divu, že druhý den jste pak téměř k nepoužití. Pod pojmem „nespavost“ rozumíme problémy s usínáním nebo naopak neschopnost spát až do ráno, časté buzení se. Příčin může být mnoho. Mezi ty nejčastější patří stres, úzkost, deprese, nepohodlné podmínky pro spánek (velké teplo, světlo, hluk), užívání drog a alkoholu, nepravidelná doba usínání (práce na směny), kofein a nikotin.
Bylinky
Bylinky jsou mocné, proto bychom to s bylinnými čaji neměli přehánět. Pokud si ale dopřejete šálek bylinkového čaje pro lepší spaní, nemůžete nic pokazit. Typickými bylinkami, které navozují pocit relaxace, uvolnění a odstranění úzkosti, jsou meduňka, třezalka tečkovaná, levandule, kozlík lékařský nebo třeba mateřídouška. Pomoc můžete hledat také u konopí – samozřejmě v jeho legální podobě, jako jsou například CBD kapky.
Foto: Pixabay
Fyzická aktivita
Znáte to: čím více fyzicky pracujete, tím více jste unavení a je větší pravděpodobnost, že jen co se vaše hlava dotkne polštáře, usnete. Pokud nemáte náročnou fyzickou práci, můžete si zacvičit. Podle výzkumů pomáhá cviční zlepšit kvalitu spánku. Neměli bychom ale cvičit bezprostředně před spánkem, protože nás uvolněné endorfiny udržují plné energie. Uvádí se, že cvičit bychom neměli v časovém úseku asi dvě hodiny před spánkem.
Spánková hygiena
Jedná se o souhrn opatření, která by měla vašemu tělu říci, že teď už se blíží čas spánku. V první řadě je to stejný čas, kdy půjdete spát. Řekněte si například, že budete chodit spát vždy ve (například) 22:00. A před tím si v pokoji dobře vyvětrejte, protřepte si polštáře, připravte si pohodlné pyžamo – aby pro vás byl spánek co nejpříjemnější. Spíše než dívat se na televizi je dobré si číst. A vůbec: vystavovat se světlům z monitorů je pro spánek rušivé. Vyhněte se spánku přes den.
Výživa
Při spánku záleží také na tom, co jíte a pijete. Je dobré se před spánkem nekrmit velkým množstvím něčeho, co obsahuje příliš mnoho vody, jako je třeba meloun. To by vás nutilo chodit na záchod. Také se vyhněte těžkým jídlům, která se dlouho tráví. Vyhýbejte se kofeinu, který je obsažen nejenom v kávě, ale také v čaji (nejvíce je ho v černém čaji). Také alkohol je nepřítelem spánku a i jemu byste se před spaním měli vyhnout. Pro podporu spánku si dejte teplé mléko nebo šálek heřmánkového čaje před spaním.
Regulace světla
Pokud máte v pokoji příliš mnoho světla, může to způsobit, že se vám bude hůře usínat. Investujte například do závěsů nebo rolet, které zajistí dostatečnou tmu. Někdy pomůže spát i ve speciální masce na spaní.
Zdroje info:
https://www.nhs.uk/conditions/insomnia/
https://www.webmd.com/sleep-disorders/remedies-for-insomnia
Foto: Pixabay